Avamere tuulepargid on suurte raskuste ees

14. mai 2008, 11:26

Avamerele tuulegeneraatorite püstitamiseks
vajaliku tehnika nappus ning kulude kasv on seisanud juba 120 miljardi dollari
väärtuses tuuleparkide projekte, mis ELi ja teiste riikide ootuste järgi
peaks vähendama sõltuvust fossiilsetest kütustest.

Viimati teatas mai hakul Royal Dutch Shell, et plaanib ära müüa oma 33%se osaluse maailma suurimas avamere tuulepargis London Array.

„Materjalikulude kasv“, sealhulgas teras ja generaatorid, „on üks põhjuseid, miks me oma positsiooni ümber hindasime,“ ütles agentuurile Bloomberg Shelli pressiesindaja Eurwen Thomas.

2001. a käivitatud projekti taga on Shell, E.ON ja Dong Energy ning valmimisel peaks see koosnema kokku 341 tuulegeneraatorist 12 miili kaugusel Suurbritannia rannikust. Plaanitud võimsus on 1000 MW, millega suudetaks katta neljandik Londoni majapidamiste elektrivajadusest. Shelli otsuse peale teatasid aga Saksa E.ON ja Taani Dong, et võivad projekti mahtu koomale tõmmata.

„Avamere tuulepargid moodustavad väga olulise osa meie taastuvenergia poliitikas,“ ütles Suurbritannia energiaminister Malcol Wics. Shelli otsus näitab samas kui raske on eesmärke täita.

„Avamere tuuleparkide rajamine on osutunud keerulisemaks kui algselt arvati,“ kommenteeris Göran Lundgren, osakonnajuht Rootsi energiakontsernis Vattenfall, mis on seisanud Läänemerele plaanitud 640 MW tuulepargi rajamise. „Ma ei usu, et me näeme ulatuslike tuuleparkide rajamist avamerele enne kui arengus on toimunud paar suuremat hüpet,“ ütles Lundgren.

Taani tuuleenergia ala konsultandi BTM Consult APS andmeil on avamere turbiinide hind viimase kolme aastaga kasvanud 48% 2,23 miljonile eurole MW kohta. Võrdluseks maksavad maismaale püstitatud tuulikud 1,38 miljonit eurot MW kohta, olles samal ajavahemikul läbi teinud 78%se hinnatõusu.

Maailmas suurimad tuulegeneraatorite tootjad Taani Vestas ja USA General Electric panustavadki praegu enam maismaa-generaatoritele, kuna need on kasumlikumad ja kergemad paigaldada, kirjutab Bloomberg. Vestas pole avamere tuulikuid müünud 2006. a detsembrist saadik, kui firmal oli ridamisi probleeme V90 tüüpi tuulikutega.

Avamere tuulepargid „on nišš“, ütles Vestase tegevjuht Ditlev Engel. „Ettepoole vaadates saab põhirõhk olema maismaale rajatud tuulikutel.“

Projekte pidurdab ka vajaliku paigaldustehnika nappus. Seda loodeti saada Põhjamere nafta- ja gaasitööstuselt, kuna sealsed maardlad on ammendumas. Nüüd on aga naftabuum ressursid üle viinud Brasiiliasse, Lääne-Aafrikasse ja Mehhiko lahte, kus tootmine on tulusam.

USA konsultatsioonifirma Emerging Energy Research hindab, et aastaks 2020 ehitatakse maailmas avamere tuuleparke koguvõimsusega 40 000 MW. Läinud aasta lõpuga oli võimsusi installeeritud 1000 MW ulatuses.

EL on seadnud eesmärgiks katta aastaks 2020 4% energiavajadusest avamere tuuleparkides toodetud energiaga.

Energiafirmad ei kiirusta suurte avamere tuuleparkide rajamisega seni kuni materjali ja tehnoloogia pakkumises pole tekkinud stabiilsemat olukorda, ütles konsultatsioonifirma Ernst Young taastuvenergia osakonna juht Ben Warren. „Keegi ei taha endale keset merd valget elevanti, mis maksab 4 miljardit eurot,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2008, 11:07
Otsi:

Ava täpsem otsing