Esmaspäeval maandub Marsilt elu otsima Phoenix VIDEO

22. mai 2008, 14:01

NASA insenerid töötavad praegu
ööpäevaringselt, sest tuleva nädala algul maandub Marsi põhjapooluse lähedal
augusti algul Maalt välja saadetud uurimisaparaat Phoenix.

Kui maandumine õnnestub, kaevub kosmoseaparaat Marsi pinnasesse, leidmaks sealt jälgi veest ning ehk ka märke planeedil kunagi olnud elust, kirjutas The Guardian.

Phoenixi-missioon maksab 420 miljonit dollarit ning enne maandumist peab aparaat üle elama kogu pika teekonna seitse kõige kriitilisemat minutit. Marsi atmosfääri siseneb Phoenix kiirusega ligi 21 000 km/h ning kasutab hoo vähendamiseks langevarju, mis peaks kiiruse langetama kuni 200 kilomeetrini tunnis.

Kui Marsi pinnani on jäänud veel umbes kilomeeter, eraldub vari seadme küljest ning käivituvad reaktiivmootorid, mis peaks langemiskiirust vähendama üheksa kilomeetrini tunnis. Phoenix peaks maanduma püsti oma kolmele tugijalale tolmusel lagendikul nimega Vastitas Borealis. Teel Maalt Marsile on Phoenix ligi kümne kuu jooksul läbinud ligi 197 miljonit kilomeetrit. Phoenixi väljalennust kirjutas Novaator: Täiendus marslaste lugemislauale.

Marsile maandumine pole käkitegu. Inimesed on üritanud juba 1960. aastatest alates läkitada kosmoseaparaate Marsile, kuid rohkem kui poolt neist katsetest on saatnud ebaedu. Viimati kaotasid oma töö vilja briti teadlased 2003. aasta detsembris.

Kui kõik läheb libedalt, siis on maandumine kavandatud esmaspäeval kell 14:53 Eesti aja järgi. Esimese tööna laotab Phoenix laiali päikesepaneelid ning kaevub seejärel planeedi pinnases kuni poole meetri sügavusele.

Pinnase- ja jääproovide uurimiseks on Phoenixi pardal kõrglahutuskaamera ning võimalus proove keemiliselt analüüsida. Võimalik, et leitakse märke, mis viitavad, et kunagi võis punasel planeedil eksisteerida elu, kasvõi väga algelisel kujul.

Teise ülesandena peab Phoenix saatma andmeid põhjapooluse ilmastiku kohta, selleks on temperatuuri- ja rõhuandurid.

Phoenix suudab tööd teha kolm kuud, siis saabub Marsil talv ning pole seadmete energiaga varustamiseks vajalikku päikesevalgust.

Kindlasti tasub heita pilk peale NASA vägagi seiklusfilmi stiilis tutvustusvideole Phoenixi missiooni kohta:


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2008, 11:39
Otsi:

Ava täpsem otsing