Ettevõtte juht: pangad ei taha eksportööridest midagi teada

Mariliis Pinn 10. juuni 2008, 13:59

ASi Ferreks TT juhatuse esimehe Aivar Risti
sõnul ei kinnita pankade teod seda, mida analüüütikud soovitavad - et
eksport võiks majandust edendada.

„Üldiselt see, mida pangad suusoojaks ütlevad, on üks, tegelik elu on hoopis teine,“ sõnas Rist.

Ferreks küsis laenu eksporitegevuse rahastamiseks SEBst, Hansapangast, Sampost, Nordeast ja Krediidipangast, kellest kolm esimest ei olnud laenamisest huvitatud. „Tahtsime käibekrediiti või laenu saada,“ selgitas ta.

Nimelt on välispartnerite maksetähtajad pikemad kui Eestis levinud 30 päeva. Ka ei ole klientide esindajad eriti huvitatud faktooringust.

Ferreksil jäi käibevahenditest puudu, kuna ettevõte laiendas oluliselt eksporti. „Kui enne müüsime Eestisse umbes 30-40% oma toodangust ja ülejäänu eksportisime, siis nüüd ekspordime kõik ja lisaks kasvas toodangu maht kolm korda. Nii suurt kasvu ei ole kuidagi omavahenditega võimalik hallata,“ selgitas

„Rootsi panku Eesti poliitikute riiklikult paika pandud prioriteedid ei huvita, neil on seal maatriksjuhtimine ja nad vaatavad ikka oma numbreid,“ oli Rist konkreetne ja lisas, et pangad saatsid nad tuimalt minema hoolimata sellest, et masinaehitus kasvab majanduse aeglustamisest hoolimata hoogsalt.

Masinatööstuse Liidu infolehest selgub, et vaatamata üldiselt hoiatatud majanduslangusele on tänu ekspordi suhteliselt suurele osakaalule masinatööstus tööstusharu müügitulus suutnud 2007. aastal ligi 20%st kasvutempot säilitada, ettevõtteti 60-90%. Ka püsivhindadega arvestades kujunes kasvutempoks 7,6%, kus suurimaks tõusjaks on 25%ga masinaehitus.

Ka esimeses kvartalis jätkus 20%line kasv.

„Meie õnnetus oli see, et Ferreks on automüügiga tegeleva ettevõttega ühes grupis ja eelmise aasta tulemusi vaadates paistavad meie tulemused kehvad. Kuid panku tulevikuplaanid ei huvita,“ sõnas Rist.

Ta selgitas, et SEB soovitas siis tagasi tulla, kui asjad korras on, ja Hansapank oli rohkem huvitatud hoopis impordiga tegelevale sõsarettevõttele laenu andmisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2008, 10:06
Otsi:

Ava täpsem otsing