Ansip: kestku meie riik igavesti!

Mariliis Pinn 23. juuni 2008, 08:56

Võidupüha hommikul tänas peaminister kõiki,
kes Eesti rahva vabaduse ja riigi iseolemise eest seisnud on ja asetas
valitsuse nimel pärja Vabadussõja monumendi jalamile Tallinnas Reaalkooli
juures.

„Käes on aasta kõige valgem aeg. Täna õhtul süüdatakse jaanilõkked kõikjal üle Eesti. See on meie rahva muistne komme suvise pööripäeva tähistamiseks. Võib mõista meie kunagiste riigimeeste soovi, et just sellele kaunile ajale langeks ka Eesti rahvuspüha, kuna meie riigi sünnipäev, 24. veebruar, just aasta kõige külmemas ajas paikneb,“ ütles peaminister Andrus Ansip. Ta rõhutas, et töö Eesti iseseisvuse eest ei lõpe kunagi.

"1934. aastal jõutigi niikaugele, et 23. juuni määrati meie rahvuslikuks pidupäevaks. Seejuures lähtuti neljast asjaolust: esiteks toimus 23. juunil 1919 võit Landeswehri üle; teiseks on see jaani- ja pööripäev, mil öö ja päev ulatavad teineteisele käe ja seda valguse võitu pühitsesid juba meie esivanemad; kolmandaks on maarahval sel ajal rohkem aega ja ilmastik sobiv; ja neljandaks on õppetöö õppeasutustes lõppenud ja noortel võimalus olla sel päeval maal hoo ja värskuse andjaiks," lisas ta.

"Seisame tänasel Võidupühal siin Vabadussõjas langenute ausamba ees, et mälestada neid, kes on võidelnud ja langenud vaba Eesti eest. Vabadussõda ise on meie ajast nii kaugel, et viimanegi sellest sõjast osavõtnu on juba manalas. Aga töö, mida nemad tegid – seista vaba Eesti eest – ei lõpe kunagi. Ka praegused kaitseväelased – nii missioonidel kui kodus – teevad sedasama tööd. Kaitsevad Eesti vabadust.

Meie vabaduse pant on iseseisev riik. Seda on meile kibedalt õpetanud Eesti Vabariigi 90-aastane ajalugu. Armsad kaasmaalased, see riik siin on antud kõigi meie hoida ja meie ülesanne on sellega hakkama saada.

President Meri teadis, et Eestil kui väikeriigil on vähe aega. Oleme meile antud aega hästi kasutanud Eesti rahvusvahelise positsiooni kindlustamiseks, mis praegu on tugevam kui eales varem ajaloos. Tänan kõiki, kes meie rahva vabaduse ja riigi iseolemise eest on seisnud. Hoidkem, austagem ja armastagem oma iseseisvat riiki. Kestku meie riik igavesti! Rõõmsat võidupüha ja rahulikku jaani kõikidele!" ütles peaminister.

Hommikusel tseremoonial süüdati ka traditsiooniline võidutuli, mille Vabariigi President Toomas-Hendrik Ilves annab Võidupüha paraadil üle maakondade esindajatele, kes viivad selle edasi oma kodukanti, kus nendest süüdatakse jaanituled üle Eesti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2008, 21:05
Otsi:

Ava täpsem otsing