Rootsi keskpank tõstis intresse, lubab lisa

03. juuli 2008, 10:34

Rootsi keskpank tõstis täna baasintressi
enam kui kümne aasta kõrgeimale tasemele, et ohjata inflatsiooni, kuid riskides
majanduse kasvuhoo järsema pidurdumisega.

Riksbanken otsustas repomäära tõsta 25 baaspunkti võrra 4,5%le.

Aasta jooksul tuleb intressi veel paar korda tõsta, et vältida inflatsiooni juurdumist, ütles panga juht Stefan Ingves pressiteate vahendusel.

Maikuus kiirenes inflatsioon Rootsis 4%le, mis on 14 aasta kiireim tempo ning kaks korda kõrgem keskpanga seatud sihist.

Esimeses kvartalis kasvas Rootsi majandus aasta arvestuses 2,2%, mis on omakorda aeglaseim tempo nelja aasta jooksul. Kasv tuli keskpanga prognoositud 2,8%st madalam.

Täna kärpiski Rootsi keskpank ka oma selle aasta SKP prognoosi 2,6 protsendilt 2,1 protsendile. Tuleval aastal kasvab SKP uue prognoosi järgi 1,2% (aprillikuu prognoosis 1,8%) ja 2010. aastal 2,3% (2,8%).

Pank tõstis oma inflatsiooniprognoosi, prognoosides tänavu Rootsis tarbijahindade tõusu 3,9% (aprilli prognoos 2,9%), tuleval aastal 3,5% (2,4%) ning aastal 2010 2,3% (2,2%).

Rootsi jaemüük kasvas mais-aprillis viimase seitsme aasta aeglaseimas tempos, tarbijausaldus langes aga juunis tosina aasta madalaimale tasemele.

Tööpuudus hakkab tuleval aastal kasvama, kui majanduskasv aeglustub ning inflatsioon nõudlust piirab, prognoosis läinud kuul rahandusminister Anders Borg.

Ford Motor Co. On otsustanud koondada 2000 töötajat peamiselt Volvo sõiduautode tootmises Rootsis. Suuri koondamisi viivad läbi ka Ericsson ja TeliaSonera.

Viimati muutus Riksbanken repomäära veebruaris, tõstes seda 25 baaspunkti võrra.

Täna oodatakse intresside tõstmist ka Euroopa Keskpangalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2008, 14:25
Otsi:

Ava täpsem otsing