Suitsuandur aasta pärast kohustuslik igas kodus

09. juuli 2008, 08:03

Järgmise aasta juulist võib iga elamispinna
omanik saada puuduva suitsuanduri eest trahvi kuni 12 000 krooni.

"Hiina kaup võib vahel praak olla. Kord kipuvad need ise tööle, kord ei hakka üldse tööle," peab tulekustutus- ja päästevahendite müügiga tegeleva Rauplan Balti OÜ tegevdirektor Ahti Truus idaaladelt pärinevaid suitsuandureid mitte eriti usaldusväärseteks.

Iseäranis puudutab see tema seletusel kohati ainult 60-70 krooni maksvaid andureid, mis kipuvad olema vanad mudelid ja laojäägid.

Poest suitsuandurit valides soovitab Truus parem kohe uus üheksavoldine patarei osta, kuna riiulitel seisnuna võivad olemasolevad vananenud olla. Kui suitsuandur patarei ühendamisel iga minuti tagant n-ö säutsuma hakkab, siis pole mitte andur vigane, vaid patarei tühi.

Suitsuanduri valimisel soovitab ta veenduda, et sellel oleks ka CE-märgistus. Alates eelmise aasta aprillist peavad kõigil paigaldatavatel anduritel olema CE-märgistused. Sellised andurid ei häiri ka koduelektroonikat.

Suitsuandureid on kahte tüüpi - nõrgalt radioaktiivse elemendiga ioonandurid ja optilised andurid. Sisekaitseakadeemia tuleohutusjärelevalve õppetooli juhataja Alar Valge seletusel kipuvad optilised suitsuandurid pahatihti reageerima ka lihtsalt väga tolmusele õhule.
Sellegipoolest peab järgmise aasta juulist igal elamispinnal suitsuandur vähemalt ühes ruumis olema. Soomes näiteks nõutakse selle olemasolu igas ruumis.

Järgmise aasta teisest poolest suitsuanduri puudumisega esmakordsel vahelejäämisel on trahv kuni 12 000 krooni, korduva juhtumi puhul kuni 18 000 krooni.

Päästeameti tuleohutuse planeerimise ja analüüsi talituse juhataja Marko Rüü suhtub lauskontrolli võimalusse samuti skeptiliselt. Pigem võib elamispinna omanikule trahv sadada kaela siis, kui tulekahju järel ilmneb, et suitsuandurit polnudki.

Samas tunnustab Rüü inimeste teadlikkuse kasvu. Kui möödunud aastal oli suitsuandur 20 protsendil leibkondadest, siis nüüdseks on see näitaja tõusnud kinnitamata andmetel ilmselt 35 protsendi lähistele.

Rüü ja päästeameti sama talituse peaspetsialisti Tagne Tähe seletusel sobivad suitsuanduri paigaldamiseks magamistoad, koridorid ja esikud, mis viivad välisukseni. Andur tuleb panna lakke või seinale mitte rohkem kui 15-20 sentimeetrit laepinnast allapoole. Samuti peab andur paiknema seintest eemal vähemalt 50 sentimeetrit ja kindlasti mitte nurgas, kuna suits kipub tõusma mööda seinu üles, kuid jätab nurgad puutumata. Siis reageeriks andur alles tulekahju suureks paisudes.

Vannitoas ja köögis kipuvad suitsuandurid niiskuse ja suitsu tõttu andma valehäireid. Äärmisel juhul võiks köögis kasutada optilist andurit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 08:34
Otsi:

Ava täpsem otsing