Jordaania kaebab Taani karikaturisti kohtusse

18. august 2008, 13:21

Jordaania riik tahab uue prohvet Muhamedi
laimamist keelava seaduse alusel kaevata kohtusse 2005. aastal turbani all oleva
kellapommiga Muhamedi joonistanud Taani karikaturisti.

Peale turbani all oleva kellapommiga prohvet Muhammedi karikatuuri joonistamist on Taani karikaturist Kurt Westergaard elanud pideva politsei kaitse all.

Intervjuus Spiegel Online'ile ütles Westergaard, et kuigi Jordaania peaprokurör on süüdistustest teatanud, ei ole tema ise saanud mingit kutset. Kui ta aga helistas Jordaania saatkonda oma võimaliku karistuse kohta teabe saamiseks, siis ei tulnud sealt mingit vastust.

Vastuseks Spiegel Online'i küsimusele, et kuidas ta ennast Jordaania kohtus kaitseks sõnas karikaturist: “Prooviksin seletada, et minu joonistus ei olnud mitte suunatud islami kui terviku vastu, vaid hoopis terroristide suunas, kes kasutavad osa islamist enda hingelise laskemoonana. Võiks isegi väita, et terroristid on võtnud prohveti pantvangiks.”

Westergaardi sõnul ei taheta poliitilistel põhjustel näidata, et saadakse aru tema karikatuuridest. Kuna sisepoliitiliselt on mugavam jätkata sellega, mis joonistaja sõnul on lihtsalt arusaamatus.

Spiegel Online küsimusele, kas ta tunneb ennast kui pressivabaduse märter, vastas karikaturist: „Ei, tunnen end nagu karikaturist, kes on ainult teinud oma tööd. Kogu see politsei kaitse, mis on mu majast kindluse teinud, paneb mind tundma eriti turvaliselt. Samuti on mul eelis – ma olen 73aastane, sellest vanuses ei ole inimene enam nii kartlik.“

Joonistaja enda sõnul ei ole kogu see saršide ümber käiv protsess tema vaadet maailmale muutnud, kuna on noorena kogenud nii fašismi kui ka kommunismi, mis mõlemad tekitasid fanaatikuid, keda ta oma sõnadejärgi mõistab, sest neil on puudu ainult üks tunne – kahtlus, mis on küll keeruline, aga samas tunne, mis muudab maailma. Seega ei ole karikaturistil suhtumine muutunud öeldes, et ta ikka on veel tige vana mees, keda ähvardatakse ainult selle pärast, et ta on teinud oma tööd.

Kui Westergaardilt küsiti, kas ta oleks ikka oma karikatuurid avaldanud siis sõnas ta: „ Olen palju selle küsimuse üle mõtelnud, aga tõenäoliselt oleks ikka“

Taani karikaturist Kurt Westergaard oli üks karikaturistidest, kes joonistasid 2005. aasta septembris ajalehes Jyllands Posten avaldatud 12 karikatuuri, mis ajasid paljud islamiusulised vihaseks, kuna nad kujutasid prohvet Muhamedi ning seostasid viimast terroristidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing