Raasuke: seis halveneb veelgi

03. september 2008, 14:07

Hansapanga peadirektori Erkki Raasukese
sõnul halveneb Baltimaade majanduste aeglustumine veelgi ning sellest toibumine
võtab aega.

"Majanduskasvu aeglustumise lõpp on veel kaugel," sõnas Raasuke intervjuus Financial Timesile. "On üsna selge, et asjad muutuvad halvemaks enne, kui nad stabiliseeruvad või hakkavad edasi liikuma.“

Raasuke hoiatas, et Venemaa agressiivsem välispoliitika mõjutab välismaist suhtumist piirkonna majandusse. „Venemaa on muutunud vaenulikumaks ja vähem etteaimatavamaks ning seda terve Ida-Euroopa jaoks,“ lausus Raasuke.

Selline haavatavus on mõjunud halvasti Swedbanki aktsiatele, mille väärtus on alates eelmise aasta alguse kõrgeimast hinnast langenud 60% seoses Balti majanduste muredega, kuna sealt saab firma kolmandiku kasumist ning omab ka sama suurt turuosa.

Eratarbimine on seoses kasvava inflatsiooniga ning kinnisvarabuumi lõppemisega kahanenud tugevalt, põhjustades investeeringute vähenemist. Eesti on juba majanduslanguses ning kohe on Läti ka järgnemas. Samuti on Raasukese sõnul tunda riikide põhilise ekspordituru, eurotsooni aeglustumise mõju, mis aga omakorda aeglustab majanduse taastumist.

Majapidamised ja ettevõtted peaksid kiiresti suurendama tootlikkust ning piirama palkade kiiret kasvu. „Olukorraga kohanemine võtab kaks kuni kolm aastat aega ning praegu on meil käsil alles esimene aasta“ ennustas ta.

Swedbank ootab selleks aastaks laenukahjudena umbes 0,7 % laenudest ning järgmisel aastal 1,2%, mis aga võib ära süüa ligi poole Baltimaade kasumist 2009 aastal.

Laenude kasv aeglustub igal pool, kuid pangad peavad olema ettevaatlikud, et mitte liiga järsult laenamist piirata, kuna selle poolt tekitatav šokk teeks olukorra palju hullemaks.

Olenemata siiski majanduslikust ja diplomaatilisest kliimast, on Swedbank kindel oma pikaajalistest kasvuvõimalustes Baltimaades ning Ukrainas ja Venemaal, kus tegeletakse laienemisega.

Raasukese sõnul on Swedbankil praegu käed-jalad tööd täis oma praeguse tegevuse laiendamisega Ida-Euroopas ning ei soovi seal midagi juurde osta, kuna neil on olemas hea kasvuplatvorm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing