Briti-Vene naftafirma jõudis Venemaa poolsete omanikega kokkuleppele

04. september 2008, 18:29

BP suutis Briti- Vene ühise naftafirma
TNK-BP suhtes kokku leppida oma oligarhidest kaasomanikega, lõpetades sellega
kuid kestnud vaenuliku dispuudi.


Ka British Petroleumi nime all tuntud BP nõustus hulga oma partnerite nõudmistega, sealhulgas ka ühisfirma juhatuse esimehe Bob Dudley asendamisega BP poolt valitud kogemustega ning vene keelt rääkiva kandidaadiga ning iseseisvate juhatuse liikmete nimetamisega ja samuti firma muutmisega 20 % ulatuses vabalt kaubeldavaks, kirjutas Reuters.

Briti naftafirma ja selle partnerid teatasid eraldi avaldustes, et on alla kirjutanud tulevate kuude jooksul viimistletavale arusaamise memorandumile.

BP süüdistas oma partnereid riigipoolse ahistamiskampaania korraldamises TNK-BP ja selle töötajate suhtes, et kontrollida Venemaa suuruselt kolmandat naftatootjat. Samas süüdistasid kaasomanikud Briti naftahiidu TNK-BP nagu oma tütarfirma juhtimises ning Dudley`d Briti osanike eelistamises.

See vaidlus kandus üle ka Lääne meediasse ning aitas koos Gruusia sõja ja riikliku rünnakuga suure terasefirma suhtes kaasa Venemaa turu muutumisele üheks kõige halvemini hakkama saavaks turuks maailmas 2008 aasta teisel poolel ja seda hoolimata toorainete ekspordi buumist.

Vaidluse areneddes pidi TNK-BP juhtkond tegelema pidevate kohtuprotsessidega ning Dudley sunniti Venemaalt lahkuma kuna tema viisat ei pikendatud. Analüütikute sõnul tähendabki konflikti lõpp seda, et firma juhtkond saab keskenduda firma juhtimisele ning tegevus ei ole enam ohus seoses välismaalastest võtmetöötajate välja saatmise võimalusega.

Antud kokkulepe kinnitab Prosperity Capital Managementi direktori Alexander Branise sõnu, et tegemist oli puhtärilise vaidlusega ning see ei ole setud Venemaal välisinvestoritele avaldatava survega.

BP investorite jaoks saab seda pidada väga heaks uudiseks sest nad olid TNK-BP asjad juba peaaegu korstnasse kirjutanud, BP aktsia tõusis antud uudise peale 3,6 %

Tulevikus hakkab TNK-BP juhtkonnas olema mõlemalt poolt 4 direktorit ning 3 iseseisvat direktorit kes hoiaksid tasakaalu. Üks põhipunkte on ka aktsiate avalik enampakkumine, mis suurendab ettevõtte likviidsust ning muutes seda ka atraktiivsemaks.

Paljud analüütikud uskusid, et konflikt lõppeb ainult siis kui firma osa hakkab kuuluma mõnele riiklikule energiahiiule näiteks nagu Gazprom, et kontrollida Venemaa naftarikkusi

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2008, 18:29
Otsi:

Ava täpsem otsing