SEB: Eesti ja Leedu tõusjad, Venemaa aktsiad languses

15. september 2008, 11:10

Eesti ja Leedu olid augustis piirkonna
aktsiaturgude seas võitjad, tõustes mõlemad üle 5% ja seda vaatamata pidevale
kehvade makrouudiste voole, Vene aktsiate hinnad odavnesid kolmandat kuud
järjest.

Augustis tõmbasid globaalsed aktsiaturud veidi hinge peale eelnevat kahekuulist langusperioodi, seisab SEB värskes turuülevaates. Aktsiainvestoritele mõjusid kergendavalt alanenud inflatsiooniootused, mida põhjustasid oluliselt odavnenud toormehinnad ning madalamale tasemele liikunud pikaajalised intressimäärad.

Lähiregiooni aktsiaturge raputas aga Venemaa-Gruusia sõjaline konflikt, mis andis veelgi hoogu Venemaa aktsiaturu nafta hinna odavnemise tõttu alguse saanud langusele. Sealsel aktsiaturul toimuv on erakordne, sest tegemist on suurima langusega peale 1998. aasta majanduskrahhi. Võlakirjaturud olid antud tingimustes üsna tugevad ning pikaajaliste võlakirjadel on olnud ülespoole hinnasurve.

Vaatamata pidevale kehvade makrouudiste voole olid Eesti ja Leedu olid augustis piirkonna aktsiaturgude seas võitjad, tõustes mõlemad üle 5%, on kirjas Balti, Kesk-Euroopa ja Venemaa aktsiaturgude ülevaates. SEB võrdlusindeksis suure osakaaluga Poola ja Ungari langesid kohalikus valuutas arvestatuna üle 5% ja Tšehhi aktsiaturg lõpetas napilt plussis. Balkanil lõpetas enamik turge kuu samuti miinuses, vaid Bulgaaria suutis plussi jääda.

Vene aktsiate hinnad odavnesid kolmandat kuud järjest. RTS indeks langes augustis dollaris ja euros vastavalt 16,30% ja 10,87%. RTSi tase oli viimati nii madal 2006. aastal. Põhjuseks odavnev nafta ja sõjaline konflikt Georgias.

Viimasel ajal on Venemaalt laekunud järjest olulisi uudiseid. Vaevalt jõuab turg kohaneda, kui toimub järjekordne sündmus, mis vajab analüüsi ja hinnangut, võttis seisu kokku Venemaa ülevaade. Kui juulis oli põhitähelepanu kaevandustel ja terasetootjatel, siis augustis tõusid päevakorda veelgi raskemad teemad - sõjaline konflikt Gruusias ja selle mõju Venemaa ja Lääne suhetele.

Mitmete rahvusvaheliste pankade hinnangul on Venemaa aktsiad muutunud finantsinvestorite jaoks riskantsemaks ning leiavad, et nõutav tulumäär võiks olla arvestades viimaseid sündmusi kuskil 15%, mis on mitme protsendipunkti võrra kõrgem varasemast. Vene aktsiad on muutustele reageerinud ning turu keskmine P/E jääb vahemikku 6-7. Võib isegi öelda, et turg on mingil määral üle reageerinud ning praegune hinnatase eeldab täiendavaid negatiivseid uudiseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 19:04
Otsi:

Ava täpsem otsing