Ladude põrandad lõhuvad masinaid

Fred Märtsoo 07. oktoober 2008, 00:00

Aastate jooksul olen hämmastusega jälginud, kuidas ladude ehitamisel vaadatakse mööda põrandate olulisusest. Muudele ehitise osadele kulutatakse palju raha, samas hoitakse põranda arvelt kokku.

Kui veidigi mõnes laos ringi vaadata, peaks märkama, et kogu tegevus laos toimub 100 protsenti põrandal. Nii tõstukid, riiulid kui ka riiulitel olev kaup toetub põrandale. Ükski teine lao osa ei ole nii tähtis kui põrand. Seega peaks olema ka põrand projekteeritud ja ehitatud kõige kvaliteetsemalt, et tagada lao tõrgeteta kasutamine.

Tegelikkus on kahjuks veel tihti vastupidine. Kõik muu on päris korralik, kuid põrand ei kannata mingit kriitikat. Samas on tehnoloogiad juba ammu teada ja tuntud. Midagi erilist ei tohiks normaalse laopõranda ehitamise juures olla.

Betoonpõrandaid peaks kohe väga korralikult ehitama, alustades juba alusest. Iga väiksemgi eksimus võib hiljem tekitada tõsiseid probleeme. Ilmselt kipub tellijatel meelest minema tõsiasi: kuigi ladu võib paista ilus ja uhke, korraliku põrandata seal mõistlikku tegevust arendada ei saa.

Eriti drastiline on olukord täiesti ebaõnnestunud põrandal. Selleks, et seda korda saada, tuleb ladu tühjaks teha, põrand üles võtta ja kõike uuesti alustada. Betoonpõrandate parandamiseks on küll leiutatud erinevaid tehnoloogiaid ja materjale, kuid nende abil saab ikkagi teha ainult pisiparandusi.

Väga suurte koormuste puhul ei ole ühestki sellisest parandusest pikemas perspektiivis abi. Lühiajaliselt tundub olukord ehk parem. Samas võib parandatud koha kõrvalt pragunemine edasi kesta.

Kas olnuks lihtsam põrand kohe korralikult ehitada, selle asemel, et järjest kulutades sellest kuidagimoodi asja saada?

Valmishoonete puhul eriti palju variante põrandat kohendada ei ole. Kehva põrandat päris heaks enam ei saagi. Arvestades praegust turuolukorda, tasuks kindlasti üle vaadata, kas kehva põrandaga ladu üldse tasub edasi kasutada.

Rendilao puhul saab alati leida teise variandi või rendihinnad üle vaadata. Enda tarbeks ehitatud lao puhul on lugu kehvem. Majanduse jahtumise ajal on ehk lihtsam asjad korda teha.

Erinevad probleemid põrandaga viivad lõpuks selleni, et kulutused tõstukitele kasvavad hüppeliselt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing