Äripäev Bushi juures: Welcome to the White House!

17. oktoober 2008, 19:30

Äripäeva ajakirjanik Kertu Ruus viibis täna
Valge Maja roosiaias, kus USA president George W. Bush tervitas eestlasi
viisavabaduse puhul: "Welcome to the White House"!

Bush sõnas, et tal on rõõm seista kõrvuti seitsme riigi saadikutega ja tõstis eriti esile Eestit. Bush kinnitas täna Valge Maja roosiaias, et peatselt hakkab turismi- ja ärireisideks kehtima viisavabadus Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Slovaki, Ungari ja Lõuna-Korea kodanikele.

Bushi sõnul hakkab viisavabadus kehtima umbes kuu aja pärast. Täpne kuupäev sõltub sellest, kui kiiresti suudab USA asjad siseriiklikult vormistada. Eesti suursaadik Washingtonis Väino Reinart, kes Bushiga täna roosiaias koos teiste rõõmsate suursaadikutega kätt surus, märkis, et Eesti jaoks toodi kuupäev isegi ettepoole, kui algselt plaanis.

Mõneminutilises avalduses päikeselises roosiaias, kuhu olid kogunenud riikide suursaadikud ja delegatsioonid, ütles Bush, et kõik viisavabaduse saanud riigid lubavad täna Ameerika kodanikel reisida oma maale viisavabalt. „USA pole nende maade kodanikele samu privileege vastu pakkunud," nentis Bush. "Aastaid on nende riikide juhid mulle selgitanud, kui tüütu on nende kodanikel seista järjekordades ja maksta viisalõivusid, et tulla USAsse puhkusele, ärireisile või külastada oma peresid. Need Ameerika lähedased sõbrad rääkisid mulle, kui ebaõiglane see oli, et nende inimesed pidid hüppama läbi bürokraatiarõngaste, millest teised liitlased said mööda astuda. Ütlesin neile, et olen nendega nõus,” kinnitas USA president.

Suursaadik Väino Reinart, kes seisis tseremoonial koos teiste suursaadikutega Bushi selja taga poodiumil, kinnitas, et viisavabadusest võidavad inimesed praktiliselt ja ka emotsionaalselt. „Mul on häid sõpru, kes on mulle öelnud, et nemad enne USAsse ei tule, kui meile antakse viisavabadus,” märkis Reinart pärast tseremooniat Eesti saatkonnas antud intervjuus. Praktiline kasu tuleb sellest, et enam ei pea maksma 100dollarilist lõivu ja inimene saab hetkega teada, kas ta on riigis teretulnud.

Ärireisijate kohta lisas Reinart, et ilmselt on enamikel pidevalt äriasjus USAd külastavatel Eesti ettevõtjatel pikaaegne mitmekordne USA viisa olemas, kuid kahtlemata on hea uudis, et neid enam tegema ei pea.
USAsse reisimiseks peab nüüd iga inimene täitma elektroonilise ankeedi ning ta saab minuti jooksul vastuse selle kohta, kas ta võib USAsse siseneda. Viisavabalt saab USAsse 90 päevaks reisida ainult biomeetrilist passi omav Eesti Vabariigi kodanik.

Täna on programmiga liitunud 27 riiki, Eestile kehtivad nüüd täpselt samasugused õigused nagu näiteks Prantsusmaa või Saksamaa kodanikele. Programmi nn ootekoridoris on täna veel Poola, Kreeka, Bulgaaria, Rumeenia, Küpros ja Malta. Poolale sai saatuslikuks nõue, et viisadest keeldumise protsent ei tohi ületada 10 protsenti. Meil on see näitaja hetkel 3,9 protsenti ning sellega oleme eesrindlikemate programmiga liitujate seas. Poolal on see protsent hetkel aga 13,8 protsenti.

Põhilised kriteeriumid, mis Eestil tuli programmiga liitumiseks täita, olid lisaks 10 protsendi piiresse jäävale keeldumiste protsendile biomeetriliste passide ja elektrooniline registreerimise kasutuselevõtt ning samuti tõsiste kuritegude ennetamise leping, millele siseminister Jüri Pihl ja justiitsminister Rein Lang kirjutasid Washingtonis alla paari nädala eest.

Kui Eesti hakkab viisavabaduse süsteemi kuritarvitama, võib meilt viisavabaduse uuesti ka ära võtta, sest USA monitoorib reeglite täitmist. Üheks kriitiliseks kohaks on näiteks sissesõiduloast keeldumise protsent: kui inimesed, kellele on antud sissesõidukeeld, siiski kangekaelselt külastust taotlevad, halvendab see meie näitajaid. Samuti võib meil tekkida probleeme siis, kui paljud Eesti kodanikud otsustavad USAsse illegaalselt kauemaks elama jääda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2008, 01:31
Otsi:

Ava täpsem otsing