Äripäev arvab: SEBi riskivaba fond? Khm-khm

Annika Matson 28. oktoober 2008, 11:16

Vara rõõmustasime, kui kuulsime, et Rootsi
pangad on mõelnud välja ulatusliku päästeplaani ning meie raha oleks justkui
kindlas kohas, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.

Nüüd näeme, et ebameeldivad üllatused finantskriisis pole lõppenud ning me pole sugugi nii puutumatud.

SEB likviidsusfondist haihtus üleöö 200 miljonit krooni, sest pank hindas varad ümber ning jättis kahju investorite kanda. See näitab, et ka kõige kindlamana tundunud fondid on võtnud riske, millest investorid on jäetud teavitamata.

Sisuliselt pidi SEB Likviidsusfond olema sama kindel nagu hoius. SEB ise reklaamis fondi kui ülimalt konservatiivset hoiustamisvõimalust investorile, kellele ei meeldi suuri riske võtta. Fond “paigutab raha peamiselt madala krediidiriskiga emitentide võlapaberitesse, kommertspaberitesse ja krediidiasutuste hoiustesse” seisab fondi promomaterjalides.
Investoritele kinnitati korduvalt, et siin ei saa nad raha kaotada. See lubadus, mis meelitas fondi raha panema muuhulgas ka omavalitsusi, osutus liivale kirjutatuks. Nädalavahetusel hindasid Likviidsusfondi juhid fondi osaku puhasväärtuse 13 protsendi võrra madalamaks. Tuli välja, et Islandi pankade võlakirjad moodustasid fondi mahust ligi 4 protsenti. Kaotusi saadi ka mujalt. End ülikonservatiivsena reklaamiv fond paigutas raha seega rämpsvõlakirjadesse.

Uudis konservatiivse fondi väärtuse ümberhindamisest ja kahjude jätmisest investorite kaela kahandab usaldust meie pankade ja eelkõige SEB vastu. Üllatujate seas oli ei keegi muu kui Eesti Panga endine nõukogu esimees Mart Sõrg. “Mina olen aru saanud, et minu jaoks on see likviidsusfond ohutu investeering,” tunnistas Tartu Ülikooli emeriitprofessor Äripäevale. Kui juba pikaaegne riigipanga nõukogu esimehe raha haihtub fondis, mida ta pidas panka usaldades riskivabaks, siis tavainvestorile saadab see ehtsa sukasääre-sõnumi.

Äripäev kirjutas juba suve hakul, kuidas pensionifondid on panustanud kohalike kiirlaenu- ja kinnisvaraäride rämpsvõlakirjadesse. Siis teatas SEB Varahalduse juht Ene Õunmaa, kelle juhitavalt fondilt nüüd investorid petta said, et oleme sõna “rämps” liiga kergelt kasutanud.
Nüüd on ka finantskriisi piits meie fonde laksanud ning investorid on näinud veel hulga võlakirjade üleöö rämpsustumist. Hoopis meie pangad on sõna “konservatiivne” liiga kergelt kasutanud. See ei takista SEBd aga üritamast asja tühisena näidata, teatades, et “fondi osakuomanikke on 3161, mis moodustab 0,4% SEB Panga klientide koguarvust”. Meie ei pea tühiseks fakti, et SEB on petnud investorite usaldust, pakkudes riskantset investeeringut riskivabana.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2008, 16:29
Otsi:

Ava täpsem otsing