3. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

GM ohverdab Saabi

USA raskustes autotootja GM, millele kuulub ka Rootsi Saab, otsib viimasele ostjat, ütles eile kontserni üks tippjuhte Fritz Henderson.

GM plaanib kaheksa margi asemel keskenduda nelja automargi tootmisele ning Saabi nende seas ei ole.

Sarnaselt plaanib teise Rootsi margi Volvo müüki Ford, mis koos GMi ja Chrysleriga USA valitsuselt kriisiabi taotleb ning selle õigustamiseks ja oma ellujäämisvõime kinnitamiseks radikaalseid ümberkorraldusi teeb. Ford kinnitas teisipäeval Volvo müügiplaane - firma päästeplaan keskendub eelkõige kontserni Ameerika-osa jaluleaitamisele.

Rootsi autotööstusele tähendab see kõik tuleviku osas väga suurt määramatust.

Rootsi majandusminister Maud Olofsson teatas eile, et valitsus analüüsib esmalt, mida GMi teade täpselt tähendab, kuid jätkab autotööstusega käimas olevaid kõnelusi.

Saab Automobiles infojuht Eric Geers ütles portaalile e24.se, et ei usu, et Saabi müük oleks GMi esimene alternatiiv. „Saabi globaalse strateegia ümbervaatamine (nagu GMi pressiteates seisab) ei tähenda tingimata, et Saab müüki läheb. See võib tähendada ka seda, et me hakkame töötama mõne välispartneri jaoks,“ ütles ta.

Ka Saab Automobile tegevjuht Jan-Åke Jonsson usub, et Saab veel müüki ei lähe. Praegu koostatakse plaane firma lühi- ja pikaajalise finantseerimise kindlustamiseks. Ka kõnelustest valitsusega võib siiski sündida mingi positiivne tulemus. „Riigil on ju võimalus mõjutada ning ergutada koostööd nelja autotööstuse vahel, mis meil siin on, ütles ta TV 4 uudistele.

Rootsi opositsioonis olevad sotsiaaldemokraadid leiavad, et GMi teade suurendab survet valitsusele päästa Rootsi töökohad ning autotööstuse oskusteave ka tulevikuks. Partei majanduspoliitika valdkonna kõneisik Tomas Eneroth kritiseerib parempoolset valitsust, mis on öelnud, et ei kavatse autotööstusele riigi rahaga appi minna. „Riigi kategooriline ei riigiabile saadab täiesti vale signaali potentsiaalsetele investoritele,“ ütles ta.

Nii Saab kui Volvo on oma Ameerika omanikele parajaks probleemiks. Saabi müük kukkus novembris 58% - halvemini läks vaid Hummerite müük. Volvo müük kahanes 46%. USAs müüakse praegu Toyota Prius hübriidautosid rohkem kui Volvosid kokku. Vaid S80 müük on kasvanud, kirjutas DI.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt