Ministeerium: ebakindlus süvendab majanduslangust

09. detsember 2008, 12:32

Statistikaameti andmeil vähenes Eesti
sisemajanduse koguprodukt (SKP) kolmandas kvartalis 3,5 protsenti, mis vastab
rahandusministeeriumi praegustele ootustele.

Majanduse nominaalkasv ehk majanduskasv ilma hinnamuutusi arvesse võtmata oli siiski positiivne 3,8 protsendiga, teatas ministeerium.

Kolmandas kvartalis jätkus kiire palga- ja pensionitulude kasv, kuid sellele vaatamata piirasid elanikud oluliselt oma tarbimist. Elanike julgus suunata saadavat tulu kaupade ja teenuste ostmiseks on kiiresti vähenenud ning kolmandas kvartalis oli tarbimiskulutuste kasv sissetulekute kasvust poole aeglasem. Tarbijate ettevaatlik käitumine jätkub ilmselt ka lähemas tulevikus.

Kinnisvarahindade kestev langus ning pankade rangem laenupoliitika ei soodustanud ka kinnisvarainvesteeringuid. Ettevõtete investeeringute järsk vähenemine tulenes samuti negatiivsetest kasvuväljavaadetest ning kiiresti kahanevatest kasumitest. Kuigi valitsemissektori investeeringud siiski kasvasid, toimub see aeglustuvas tempos. Majanduskonjunktuuri indikaatorite viimased arengud viitavad investeeringute tunduvale vähenemisele ka järgmisel aastal.

Ekspordi kasv oli kolmandas kvartalis tugev, ulatudes 6,3 protsendini, kuid tulenes peamiselt madalast võrdlustasemest. Sisenõudluse kokkutõmbumine tõi kaasa impordi vähenemise sarnaselt aasta esimese poolega. Kokkuvõttes oli kaupade ja teenuste bilansi puudujääk kolmandas kvartalis viimaste aastate väikseim.

Majandussektorite lõikes mõjutas kolmandas kvartalis SKP vähenemist kõige enam ettevõtete sektori lisandväärtuse vähenemine 3,8 protsendi võrra. Oluline mõju oli sisekaubanduse, ehituse, veonduse ja laonduse, energeetika ning töötleva tööstuse lisandväärtuse kahanemisel. Finantssektori ning kodumajapidamiste roll lisandväärtuse loomisel osutus kolmandas kvartalis samuti negatiivseks. Lisandväärtuse loomist toetas vaid valitsemissektor.

Ettevõtjate ja tarbijate kindlustunne kahanes oktoobris ja novembris veelgi. Tootjate jaoks on kindlustunde kahanemise peamiseks põhjuseks nõudluse oluline vähenemine, mille taga on lisaks nõrgenenud sisenõudlusele ka eksportturgude jahenemine.

Majandusagentide nõrgenev kindlustunne ja majandusharude arengunäitajad viitavad sellele, et majanduslangus süveneb ning majanduse üldolukorra paranemist lähikvartalitel oodata ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. December 2008, 12:32
Otsi:

Ava täpsem otsing