Jõuluaja võimsaim kontsert

Kersti Inno 19. detsember 2008, 00:00

Georg Friedrich Händel pani aluse ingliskeelsele oratooriumižanrile. Ta kirjutas ligi 30 oratooriumit ja oli selles žanris ainuvalitseja.

1739. aastal kuninglikus teatris heinaturul esmakordselt kõlanud "Iisrael Egiptuses" valmis žanri kõrgajal ja tõusis "Messia" järel Händeli teiseks tuntumaks suurteoseks. See on vanast testamendist pärit kujundirohke jutustus juutide vangipõlvest Egiptuses, suur rahvadraama, mille keskpunktis on juudi rahva võitlus ja kannatused.

Teoses puuduvad tegelased, kandev roll on kooril, mistõttu tundubki teos rohkem koorieeposena.

Händel on kirjeldanud sündmusi väga tundlikus helikeeles. Kui kuulsad helipildid hüppavaist konnadest või sääseparvedest mõjuvad siiski lihtsa illustratsioonina, on näiteks tõeliselt haarav nuhtluseks saadetud vääramatute loodusjõudude kujutamine (rahetorm, pimedus ja egiptlasi uputav meri).

Koori "Rahvad kuulevad ja värisevad" peetakse Händeli üheks liigutavamaks kooristseeniks.

Oratooriumi saamisloos on mõndagi saladuslikku. Kaheosalisel suurteosel puudub avamäng. Seekord esitatakse oratooriumi eel avamäng ühest Händeli varasemast oratooriumist "Saalomon".

Eestis on varem olnud teos ettekandel 1999. aastal Haapsalu vanamuusikafestivalil Tõnu Kaljuste juhatusel.

Seekord on dirigendipuldis Eesti Filharmoonia Kammerkoori vastne peadirigent Daniel Reuss, kel Händeli loominguga eriline ja tihe kontakt.

Eelmisel aastal pälvis suurt tähelepanu ja heakskiitu tema debüüt Inglise Rahvusooperis Händeli ooperi "Agrippina" dirigendina.

Esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

Solistid on Kädy Plaas, Iris Oja ja tenor Thomas Walker Suurbritanniast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing