Obama plaanib 3 miljoni uue töökoha loomist

21. detsember 2008, 10:25

Majandusolukorra halvenemine sunnib 20.
jaanuaril USA presidendina ametisse asuvat Barack Obamat kavandamisel olevat
majanduse abipaketti laiendama.

Kui novembri lõpus avalikustatud plaaniga seati esmalt eesmärk luua või säilitada kahe aasta jooksul majanduses riigi abiga 2,5 miljonit töökohta, siis uus eesmärk on kolm miljonit töökohta, kinnitasid nädalavahetusel Obama mitmed nõunikud.

Samas prognoosivad majanduseksperdid tuleval aastal kuni 4 miljoni töökoha kadumist ning USA tööpuuduse kerkimist 9%le, kui midagi ette ei võeta. Nii ei piisa ka Obama ambitsioonikamast plaanist kõigi töökohtade kadumise korvamiseks, kirjutas International Herald Tribune.

USA tööministeerium teatas 5. detsembril, et tööandjad vähendavad töökohti tempos, mis on 34 aasta kiireim. Novembris tõusis tööpuudus USAs 6,7 protsendile.

Seekordne majanduslangus on „rängem kui kõik, mis me viimase poolesaja aasta jooksul näinud oleme,“ ütles üks Obama meeskonna ametnik.

Töös on plaan, mis oleks piisavalt suur majanduse ergutamiseks, kuid mitte nii suur, et see Kongressis suurt vastuseisu tekitaks. Paketi maksumuseks on visandatud 675-775 miljardit dollarit. Mõned eksperdid on soovitanud abipaketi suuruseks aga ka 1-1,3 triljonit dollarit.

Lisaks uutele kulutustele sisaldab Obama plaan maksukärpeid madalapalgalistele ja keskmise sissetulekuga inimestele ca 150 miljoni dollari ulatuses.

Võimalikud töökohad, mida riikliku abipaketiga luua plaanitakse, tekiksid teedeehituses, riigihoonete renoveerimisest, infotehnoloogia paigaldamisest meditsiiniasutustesse jne.

Abipakett keskendub viiele valdkonnale: tervishoid, haridus, infrastruktuur, energeetika ja toetus vaestele ja töötutele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2009, 15:00
Otsi:

Ava täpsem otsing