Obama majanduse elavdamise plaan turgutas dollarit

05. jaanuar 2009, 15:00

USA dollar tugevnes täna nii euro kui
Jaapani jeeni suhtes spekulatsioonide peale, et peatselt ametisse asuva USA
presidendi Barack Obama majanduse ergutamise kava aitab riigi majanduse
langusest välja saada.

Dollar tugevnes euro suhtes pea kolme nädala kõrgeimale tasemele, vastuseks Obama plaanidele suurendada infrastruktuuri investeeringuid ning kärpida makse. Eurot nõrgestas samas Euroopa Keskpanga asepresidendi Lucas Papademose tõdemus, et euroala intressid peavad alanema, kui inflatsioon jätkuvalt tuure maha võtab.

„Obama stimuleerimisplaan vastas pigem suurematele kui tagasihoidlikematele ootustele ning on arvatust enam orienteeritud maksukärbetele,“ ütles Bloombergile Royal Bank of Canada valuutastrateeg Adam Cole. „See on dollari jaoks positiivne. Liikumised on võib-olla siiski veidi liialdatud, sest kauplemismahud on turul ikka alles väikesed,“ jätkas ta.

Dollar tugevnes euro suhtes täna 1,3644 dollarile eurost võrreldes 1,3921 dollariga 2. jaanuaril. Ühe dollari eest sai täna osta 93,32 jeeni ning Briti nael maksis 1,4525 dollarit.

„Turul on tugev veendumus, et euro 2009. a nõrgeneb,“ ütles Mizuho Corporate Banki riskifondide müügijuht Neil Jones. „Euroopa Keskpank on teistest maha jäänud ning peab järgi võtma. Pank veel maksab selle eest, et muretses olematu inflatsiooni pärast.“

Läinud kuul langetas USA keskpank intressi esmakordselt vahemikku nullist 0,25 protsendile.

„Obama jõupingutusi majandus ergutamisel ümbritseb omamoodi eufooria. See paneb dollarile toe alla,“ ütles maaklerfirma Nomura Trust and Banking Co. Ltd valuutaturgude osakonna juht Hideki Amikura, prognoosides sel nädalal dollari tugevnemist 1,35 dollarile eurost ja 94 jeenile dollarist.

Euroala majandus jääb tänavu nõrgaks ning aasta esimesel poolel võib SKP isegi kahaneda, ütles Papademos. Inflatsioon võib oluliselt aeglustuda, kuid Papademose sõnul on deflatsioonioht null.

Kui USA keskpank on intressid langetanud läinud aasta 4,25 protsendilt peaaegu nulli, siis euroalal on intressid pärast Euroopa Keskpanga järsku kärbet aasta viimastel kuudel 2,5% tasemel. Bloombergi küsitletud analüütikute hinnangul langevad euroala intressid juuniks 1,5 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 06:58
Otsi:

Ava täpsem otsing