Euroopa Komisjon ei kiirusta eelarvedefitsiidi eest karistama

18. veebruar 2009, 16:28

Euroopa Komisjon teatas täna, et algatab
kuue riigi suhtes ülemäärase eelarvedefitsiidi menetluse, kuid ei kiirusta
praeguses majanduslanguses sanktsioonide rakendamisega.

Need kuus riiki on Prantsusmaa, Kreeka, Hispaania, Iirimaa, Läti ja Malta, mille eelarvedefitsiidid olid üle 3% SKPst, vahendas Reuters.

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia rõhutas samas, et distsiplinaarprotsessi käivitamine on eelkõige majandus- ja rahaliidu aluseks olevast stabiilsuspaktist kinnipidamiseks, et turgude usaldus euroala suhtes kõikuma ei lööks.

„Majanduslanguse ajal ei koosne pakt vaid sanktsioonidest,“ ütles Almunia. „Palun ärge öelge oma kodanikele, et stabiilsuspakti täitmine puudutab vaid sanktsioone. Keegi ei mõtle praegu sanktsioonidest.“

Almunia andis mõista, et suure eelarvedefitsiidiga riigid saavad piisavalt aega, et tagasi normi saada.

„Ülemäärase eelarvedefitsiidi menetluse järgmisi samme kavandades kasutab komisjon ära kogu manööverdamisruumi, mis stabiilsuspakt võimaldab,“ ütles Almunia.

Paljude ELi liikmesriikide eelarvedefitsiidid ja võlakoormad on kiiresti kasvanud, kuna mitmed riigid on majanduskriisis panku toetanud ja majandust ergutanud. Selliseid abinõusid võivad endale aga lubada vaid need riigid, kellel selleks eelarves ruumi on. Teised peavad mõtlema eelarve konsolideerimisele, ütles Almunia.

Eelarvedistsipliini nõuab turu surve, mis ilmneb erinevas hinnas, mida turg euroala riikidelt laenuraha eest nõuab – Saksamaa saab raha laenata palju odavamalt kui Iirimaa või Kreeka.

„Ma arvan, et parim viis kuidas valitsused peaksid turu survele reageerima, on kiirendada 2009. aastal oma eelarve konsolideerimist,“ ütles Almunia.

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kasvab Iirimaa eelarvedefitsiit tänavu 11%le SKPst ja tuleval aastal 13%le, mis on kõrgeim näit ELi riikide seas.

Kreeka, mille võlakoorem on ELi riikides Itaalia järel teisel kohal, eelarvedefitsiidi kasvu prognoosib Komisjon tänavu 3,7%le ja tuleval aastal 4,2 protsendile.

Prantsusmaale, mille defitsiit paisub tänavu 5,4%le, ütles komisjon, et vaid osa sellest on tingitud tänasest majanduslangusest. „See ülemäärane defitsiit näitab ka , et headel aegadel ei pööratud eelarvedistsipliinile piisavat tähelepanu, mis oleks loonud vajaliku puhvri,“ kirjutas komisjon oma hinnangus.

Läti kohta kirjutas komisjon, et selleks aastaks prognoositud 5%ne eelarvedefitsiit ei ole ajutise iseloomuga ning kasvab tuleval aastal edasi. Komisjoni soovitustes Lätile on muuhulgas radikaalsed palgakärped nii avalikus sektoris kui erasektoris, et viia palgad kooskõlla tootlikkuse tasemega ning strukturaalsed reformid. Samuti prognoosib komisjon Läti avaliku sektori võlakoorma kiiret kasvu – vähem kui 10%lt SKPst aastal 2007 45,5%le aastal 2010.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2009, 16:48
Otsi:

Ava täpsem otsing