Sedin: pankrottide arv kasvab

23. veebruar 2009, 14:51

Vineeriäriga ebaõnnestunud ärimehe Pjotr
Sedini sõnul on loogiline, et kriisiolukorras pankrottide arv kasvab.

„Muidugi, kui on kriis, siis peaks olema pankrottide kasv, see on loogiline. Kuid kui palju, seda on raske kommenteerida,“ kommenteeris pankrotistunud vineeritehase Baltic Panel Group´i omanik Pjotr Sedin.

Vandeadvokaadi Aivar Pilve ja advokaadi Hetti Lumpi arvates on tänase majandussituatsiooni üheks iseloomulikuks jooneks pankrotimenetluste hüppeline kasv. Ametlikes Teadaannetes avaldatu kohaselt on ainuüksi 2009. aastal algatatud juba 82 füüsilise- ja juriidilise isiku pankrotimenetlus ning välja kuulutatud 67 füüsilise- ja juriidilise isiku pankrot.

Sedini sõnul saab kõige suurema pankrottide hoobi kinnisvaraturg. „Suurima löögi võib saada kinnisvaraturg, ka metsa- ja ehitusturg," märkis ettevõtja.

Pankrot on seis ja kui see on juba olemas, siis ei päästa firmat enam mitte miski, arvas Sedin, kelle sõnul pole ka saneerimismetoodikast päästerõngast. „Pankrot on pankrot. Ma ei usu, et see saneerimismetoodika midagi päästab. Kui pankrot on olemas, siis see on olemas. Mõttetu on sellepärast teha eraldi seadust, tegelikult on vaja lihtsalt juhtkonda vahetada. See on ennekõike omanike probleem," lausus Sedin.

Ettevõtja sõnul päästab pankrotiäärel ettevõtte vaid täiendav rahasüst. „Ettevõtte saab päästa vaid täiendav rahasüst. Saneerimine aga ei anna võimalust raha investeerida,“ lausus Sedin.

Kriisiolukorras jäävad võidumeheks need, kellel on vaba raha investeerimiseks. „Nemad saavad odavalt investeerida ja firmasid üles osta. Need, kel raha on külmutatud projektide all kinni, nemad kaotavad,“ märkis Sedin.

Saneerimist alustanud ettevõtte Fablio ja pankrotistunud Laulasmaa Hotellid OÜ omaniku Tõnu Laagi sõnul on raske ennustada kui palju sellel aastal pankrotte veel lisanduda võib. „Et midagi arvata peaksin ma teadma numbreid, statistikat ja tegema analüüsi. Praegusel juhul oleks see nagu kohvipaksu pealt ennustamine,“ lausus Laak.

Tõnu Laak ütles veebruari kuu alguses Äripäevale, et täna on vähe neid, kes võivad absoluutse kindlusega väita, et pankrotioht neid mitte mingil juhul ei puuduta. Kuid Fabliol tema sõnul selleks praegusel hetkel siiski ei ole.

Fablio saneerimise peapõhjuseks oli Laagi sõnul Laulasmaa Resorti operaatori, OÜ Laulasmaa Hotellid, pankrotistumine. Laulasmaa kinnistusse on Fablio teinud üpris suure (tagantjärele tarkusena Laagi sõnul: liiga suure) investeeringu, mida sai „headel aegadel" koormatud suurte laenudega, millega nüüd ollakse raskustes.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 15:31
Otsi:

Ava täpsem otsing