Esipankrotihaldur: pankrot vallandab ahelreaktsiooni

23. veebruar 2009, 16:38

Pankrotimenetluste arv sel aastal ilmselt
kolmekordistub, kuna mõne ettevõtte pankrot toob kaasa ka tema partnerite
pankroti ja see vallandab ahelreaktsiooni, arvas pankrotihaldurite koja
esimees Andres Hermet.

Intervjuu pankrotihaldurite koja esimehe Andres Hermetiga:

Mis te arvate, kui palju võib sel aastal pankrottide arv kasvada? Kahekordistuda? Kolmekordistuda?

Pankrotimenetluste arv ilmselt kolmekordistub, kuna mõne ettevõtte pankrot toob kaasa ka tema partnerite pankroti ja see vallandab ahelreaktsiooni (kinnisvaraarendaja pankrot võib kaasa tuua tarnijate - ehitajate pankroti jne. )

Milliseid sektoreid see põhiliselt võib puudutada?

Ehitus, kinnisvara, allhanked, reisibürood, ilusalongid, hulgi- ja jaekaubandus, toitlustusettevõtted.

Kas on tavaline tendents, et võlgnikud üritavad enne pankrotimenetluse algatamist pankrotipesast vara välja viia või rahuldada mõne võlausaldaja nõude eelisjärjekorras?

Ei ole väga tavaline, aga alati leidub pahatahtlikke võlgnikke, kes üritavad vara varjata ja maksavad mõnele võlausaldajale teisi eelistades võlgnevusi tagasi.

Kui palju võib kasvada võlausaldajate sääraste tehingute tagasivõtmise nõuete arv?

Seoses pankrottide arvu suurenemisega kasvab samas proportsioonis ka tagasivõitmise arv - seadused annavad selleks piisavalt head võimalused.

Tagasivõtmise nõude võib esitada kolme aasta jooksul pankroti väljakuulutamisest. Kolm aastat kõlab müstiliselt pika ajana, kui suur tõenäosus on siis võlausaldajal üldse oma raha näha?

Kolm aastat on maksimumtähtaeg - võlausaldaja, kes on nõude pankrotimenetluses esitanud ja kelle nõue on kaitstud, tema jaoks ei oma see aeg tähtsust - kui raha tuleb tagasivõitmise tulemusena pankrotivarasse, siis jagatakse see kõikide võlausaldajate vahel vastavalt jaotusettepanekule.

Kas saneerimine võib ettevõtte pankrotist päästa? Mis on viimaseks päästerõngaks, et võimalikku pankrotti ära hoida?

Arvan, et saneerida saab sellist ettevõtet, kes suudab oma igapäevased kulud finantseerida oma jooksva tegevustulu arvelt ja pikaajaliste kohustuste ümberstruktureerimiseks on vaja saneermismenetlust. Kes aga on juba makseraskustes ja kelle igapäevategevus mingit rahavoogu ei tooda (kinnisvarafirmad, kellel on ainult mingid kinnisvarainvesteeringud ) - nende saneerimine on ebatõenäoline. Kui ettevõtja on käitunud seaduslikult, siis pankrotti karta ei tuleks - see peatab jooksvad võlad ja annab samuti aega, et otsustada võimaliku tervendamise või kompromissi kasuks pankrotimenetluse raames.

Kes tänasest kriisist võidavad?

Hetkel ei võida keegi, aga kevadsuvel on kindlasti võidumehed need, kellel on oma vaba raha, et soodsalt raskustes ettevõtteid või vara osta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2009, 09:35
Otsi:

Ava täpsem otsing