Advokaat: suurimas ohus on väiksemad ehitusettevõtjad

25. veebruar 2009, 10:15

Pankrottide arvu suurenemine sel aastal on
paratamatus, suurimas ohus on aga väiksemad ehitusettevõtjad, keda pitsitavad
pankade rangemaks muutunud laenutingimused, arvas vandeadvokaat Terje Eipre.

"Raske prognoosida, aga kahe- kuni kolmekordne võib see arv küll tulla," vastas Eipre küsimusele, kuid mitu korda võib sel aastal pankrottide arv Eestis kasvada.

Suurimas pankrotiohus on Eipre sõnul väiksemad ehitusettevõtjad, kinnisvara(arendus)sektor, aga samuti ka reisikorraldajad. "Esimesed seoses pankade rangemaks muutunud laenutingimustega, mis ei soosi uusehitiste ehitamist ega ka müüki, ning teised seetõttu, et üldise majandussurutise tõttu hoiavad inimesed hetkel kulukate välisreiside arvelt pigem kokku ning reisiplaane lükatakse edasi. Lisaks on ohus kõikide valdkondade ettevõtted, kes on oma äritegevust alustanud või laiendanud suurte laenude abil ja langeva turu olukorras ei suuda laene enam teenindada," märkis Eipre.

Ettevõtjatele võiks soovitada konservatiivset suhtumist oma tulude prognoosimisel ja kokkuhoidlikkust kulude tegemisel. Pankrotist pääsevad Eipre sõnul kindlasti need, kes suudavad teistest eristuda, reageerida kiiremini muutunud olukorrale, olla paindlikumad ja ettenägelikumad. "Saneerimine on sobilik ainult osale ettevõtetele, kelle halvast olukorrast väljatoomiseks on lähitulevikus selge ja konkreetne saneerimiskava olemas ja see plaan tundub ka võlausaldajatele realistlik," lausus vandeadvokaat.

Raskest majandusolukorrast võivad võita tarbijad, sest eelmistel aastatel ülekuumenenud turul toodete-teenuste hinnad langevad, tähtajad lühenevad ja kvaliteet paraneb. See kehtib Eipre arvates enamike valdkondade kohta.

"Äriliselt võivad võita hetkel need ettevõtjad, kellel on vaba raha. Odavalt saab osta kinnisvara, ettevõtteid, tootmisvahendeid. Pikemas perspektiivis võidavad kõige rohkem need, kes on investeerinud tootmisvahenditesse ja on valmis tootmist kuluefektiivselt ja agressiivselt laiendama, kui majanduslangus läbi saab," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 10:15
Otsi:

Ava täpsem otsing