2009: suhted võidavad raha

Peeter Võrk 17. märts 2009, 00:00

Inimesed on viimasel ajal hakanud rääkima sellest, kui halvasti kõik on, ja ajalehed aitavad neile igati kaasa. Samas on ainus põhjus, miks inimestele tundub praegu raske, rahapuudus. Muus osas pole ju tegelikult palju muutunud.

Mitmeid mõttetult kalleid söögikohti on ära kadunud, taksosid on jälle saada ja osa sõidab täitsa mõistliku hinnaga, mõnes kohas on klienti hakatud teenindama, mõnes kohas viitsivad töötajad palga eest jälle korralikult tööd teha.

Aga päev ja öö vahelduvad endiselt, bussid sõidavad, elektrit on, porgand kasvab, lapsed kasvavad, sporti saab teha ja kinos ka käia. Miks me siis üksteise võidu hüüame "Kriis-kriis!", kas meie sõltuvus rahast on nii meeletult suur?

Kõik ärid on hakanud meid (kliente) jälle tahtma, peale pankade. Nemad tahavad meid ainult siis, kui meil neid vaja pole. Las nad olla siis natuke omaette. Las raha olla natuke aega eemal.

Osa ettevõtjaid ja äriinimesed saab aru, et praeguse raske aja saab kõige valutumalt üle elada koostöös teistega. Osa jälle arvab, et parim viis on jõhkrust üles näidata, ähvardada partnereid pankroti või tarnete katkestamisega.

Kui kõigil on raske, siis ei vii ähvardused tavaliselt millegi meeldivani. Need, kes tahavad võidelda, saavadki võitluse, need kes proovivad olla "kavalamad" kui teised, jäävadki uusi kavalusi välja mõtlema. Ma tahaks ettevõtjaid, juhte, ametnikke ja muidu toredaid inimesi üles kutsuda meenutama inimlikkust. Meenutama, et suhted ja koostöö on palju olulisemad ja kauakestvamad kui raha, mida ajutiselt pole.

Kui teie partnerfirma jääb teile võlgu, siis kutsuge inkassofirma kaasamise asemel teise firma juht veini jooma ja rääkige inimestena läbi, mis seis on ja kuidas seda lahendada. Raskena näivatel probleemidel on tihti üsna lihtsad lahendused, nende leidmiseks tuleb aga vaadata natuke suuremat pilti kui maksmata arve.

Kui me eeldame, et partnerid ei ole pahatahtlikud, siis võime väita, et enamikul meist on ühtemoodi raske. Siit peaksime ka väljapääsu otsima koos, olles valmis koos millestki loobuma ja samas üritades koos uusi lahendusi leida.

Praegu võib olla suurepärane võimalus koos tarnijate ja teiste partneritega ühisturundust teha, aidata neil, kes meile võlgu on, raha teenida, et siis seda lõpuks jagada.

Välja võib töötada ühiseid terviklahendusi, mis tulevad klientidele lõppkokkuvõttes odavamad kui iga osa eraldi osta. Sellega teenivad kõik osapooled ehk vähem raha, kui nad "oleksid" teeninud muidu, aga natuke reaalset raha on siiski parem kui mitte midagi ja partneri võlakiri (kes ka ei teeninud mitte midagi).

Klubid, klastrid, võrgustikud - need on kohad, kus me tahaks praegu olla. Need on suhted ja koostöö. Inimestena meile sellistes kohtades meeldib. Seal ei ole ainult turvalisus ja progress, vaid ka nali ja naer.

Raha totaalne puudus on pikemas perspektiivis ikkagi ajutine, tihedalt koostööd tehes ja üksteist abistades saab rahavaesed ajad üle elada ja äritegevuse mingil hetkel normaliseerida. Need, kes seda tahavad teha, on ilmselt paari aasta pärast tugevamad, kui nad olid paari aasta eest.

Võib-olla on paras aeg minna baasväärtuste kallale. Lugeda juhtimisõpikute asemel filosoofiat, äriõpingute asemel vaadata maailmas ringi, saada aru, mida me raha eest saada tahame.

Vaatame ka praegust seisu rõõmsana, võimalusena leida uus ja rohkem rahuldust pakkuv tulevik koos teiste sarnaselt mõtlevate inimestega. Õnn on elada täna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing