Hiina tahab dollarile alternatiivi – uut reservvaluutat

24. märts 2009, 10:48

Hiina keskpanga juht Zhou Xiaochuan avaldas
esmaspäeval ettepaneku võtta maailmas käibele reservvaluuta, mis ei oleks seotud
ühegi konkreetse riigi majandusega ning asendaks USA dollari selle tänases
positsioonis.

Ettepanek väljendab nii Hiina vastumeelsust USA domineerimise vastu maailmamajanduses kui Hiina kasvavat enesekindlust maailma finantssüsteemi ümberkorraldamiseks käivas debatis, kirjutas tänane Walll Street Journal.

Hiinat toetab Venemaa, mis samuti tahaks näha sellist maailmamajanduse korda, kus USA ja teised arenenud tööstusriigid nii suurelt ei domineeriks. Läinud kuul pakkus Venemaa välja, et sellise reservvaluuta võiks käibele lasta IMF. Moskva toonitas vajadust muuta „maailmamajanduse ajast ja arust unipolaarset korraldust“. Ka Hiina näeb, et sellise valuuta võiks käibele lasta IMF.

Lähiajal dollari positsioon siiski veel ei kõigu – tehnilised ja poliitilised takistused on selleks liiga suured, kirjutas leht.

Hiina keskpanga ettepanek väljendab nii soovi talletada oma 1,95 triljoni dollari suuruseid reserve muus vääringus kui USA dollar, kui asjaolu, et selleks on praegu vähe alternatiive. Zhou väidab, et dollari reservvaluuta staatusest vabanemine aitaks USAl edaspidi paremini finantskriise vältida. See, et ülejäänud maailma riigid „parkisid“ oma raha USA dollaritesse, tegi viimastel aastatel võimalikuks USA keskpanga vastutustundetu rahapoliitika, mis lõppes kinnisvaraturu krahhiga ning kiskus tormi kaasa ülejäänud maailma. Zhou leiab, et praeguse süsteemi säilitamise hind on kõrgem kasust, mis see annab.

Zhou’le sekundeerib USA majandusprofessor ja Nobeli majanduspreemia laureaat Joseph Stiglitz. „Dollaripõhine reservisüsteem on osa probleemist,“ kuna suur osa maailma sularahast liigub nii USAsse, ütles Stiglitz läinud nädalal Šanghais. „Vaja oleks globaalset reservisüsteemi,“ ütles ta.


Zhou Xiaochuan Zhou Xiaochuan

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2009, 14:31
Otsi:

Ava täpsem otsing