Kommentaarid: Rõtov contra Mandel ja Hundimägi

Annika Matson 07. aprill 2009, 13:52

Äripäeva peadirektor Igor Rõtov vaidleb
peatoimetaja Meelis Mandeli ja peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägiga II
pensionisamba sissemaksete külmutamise osas.

Nimelt on Rõtov II samba sissemaksete külmutamise osas eitaval, Mandel ja Hundimägi pooldavalt seisukohal.

"Karistama peaksime fondihaldureid. Viimase aasta jooksul on enamus Eesti pensionifonde kaotanud ca 3/4 oma väärtusest. Lisaks aktsiturgude kokkukukkumisele katsime haldurite toel ka kohalike avantüristide rämpsvõlakirjade kahju.

Kümmekond aastat tagasi olime Äripäeva juhtkirjas II samba kehtestamise vastu. Leidsime liberaalselt, et igaüks võiks ise otsustada kui palju, millal ja kuidas oma sääste koguda. Toona meid kuulda ei võetud. Selle taustal võiks ju tõesti öelda, et peatagem see jama.

Aga ei. Olen seda meelt, et poolel teel hobuseid ei vahetata. Tänaseks on pensionisammas üks väheseid, kui mitte ainus püsiv asi meie suures majapidamises. Maksete peatamise maksame valusalt kinni aastakümnete pärast. Majanduskriis on mööduv nähtus ja see pole piisav argument mängida iga inimese ja ühiskonna kindlustundega tulevikus. Kui just oleme väljapääsmatus olukorrus, siis võiks ennem isegi makse tõsta või krooni devalveerida," kirjutab Rõtov oma blogis.

"Arvan, et II pensionisamba sissemaksete külmutamine on mõistlik otsus. Kuid ühel tingimusel. Panen ette, et Ansip sõlmiks II sambaga liitunud pea 600 000 inimesega kokkuleppe. Nimelt lubaks riik maksta inimestele tagasi vahepealsetel aastatel ärajääva sissemakse siis, kuid majanduskasv jõuab teatud protsendini. On see siis üks või kolm või mingi muu number, vaja arvutada. Oluline, et see ei oleks utoopiline. Ja maksaks tagasi neile, kes soostuvad omapoolselt samuti selle vahepeal ärajäänud 2% palgast II sambasse kandma," on Mandeli seisukoht tema blogis.

"Pensioni teise samba maksete külmutamise toetuseks võib leida mitmeid tugevaid argumente. Keskendun neist ainult ühele. Kõige olulisem kritiseerijate seisukohta toetav argument on seotud pensionisüsteemi ja riigi usaldusväärsusega. Kui aastaid tagasi hakati Eestis rääkima pensionireformist ja sammastest, siis olin ma ise pensionireformi põhitingimuste suhtes kriitiline. Olin veendunud, et riik ei suuda tulevastele pensionäridele antud lubadust täita.

Kogedes aga reformi edukust ja seda, et teise pensionisambaga liitus üle poole miljoni inimese, otsustasin end kogumispensioniga siduda. Uskusin, et poole miljoni valija huvide vastu ei julge poliitikud mitte kunagi astuda. Ja nad ei pruugi teha seda ka praegu, kui otsustavad ajutiselt peatada maksed teise sambasse. Oluline on, kuidas valitsusliit uued reeglid paika paneb.

Ma ei oleks sugugi pettunud, kui mul tekiks tänasel hetkel võimalus oma teise pensionisambasse tehtavad maksed peatada. Ehk kui riik katkestab enda panuse ja annab mulle võimaluse katkestada ka minu igakuine makse sambasse, siis ma asun selles küsimuses valitsuse toetajate leeri. Praegu pensionifondidesse raha suunamine sarnaneb raha põletamisega," leiab Hundimägi oma veebipäevikus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing