Ministeerium: riik võiks suurinvestorile rohkem vastu tulla

16. aprill 2009, 11:37

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis
valmiv plaan tahab soodustada suurte välisinvesteeringute tulemist Eestisse ning
püüab lihtsustada investori siinset kannakinnitamist.

„Tänased Eesti riigi poolt pakutavad toetusmeetmed ei ole suurinvestoritele kuigi motiveerivad, sest väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele keskendunud toetusprogrammide pakutav maht on enamasti liiga madal ega vasta suurettevõtete vajadustele,“ leidis ministeerium ning puuduste korvamiseks tuleb saada ülevaade, kuidas riik saaks suuremat mõju avaldavate investeeringute tegijatele rohkem vastu tulla.

Selleks on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valminud investorpakett, mis plaanib muuta riigimaa erastamise aeganõudvast protsessist suure mõjuga investeeringute tegijale kiirendatud korras soodustingimustel toimuvaks. Samuti plaanitakse soodustada tööstusparkide loomist. „Riik peab soodustama kohalike omavalitsuste ning erasektori initsiatiivi tööstusparkide loomisel läbi vajadusel maa eraldamise või müümise ning läbi abi tööstusparkide väljaarendamiseks vajalike investeeringute tegemisel,“ leidis ministeerium Äripäevale läkitatud investorpaketti kirjeldavas kommentaaris. Ministeerium peab oluliseks olemasolevate tööstusparkide ja müügis oleva tööstusliku maa kohta info jagamist välisinvestoritele mõeldud infokanalites.

„Infrastruktuuriinvesteeringute toetamine tähendab riigipoolset abi ühenduste väljaehitamisel kanalisatsiooni-, gaasi ja elektrisüsteemidega, ühendusteede ehitusel,“ kinnitas ministeerium ning lisas, et investoril peab kindlus riigi või kohaliku omavalitsuse poolse abi osas.

Ka plaanib ministeerium luua toetusmeetme tööjõu ümberõppe korraldamiseks oskustööliste osas, keda tööturult leida ei ole. „Riigi poolt on oluline paindlikult kokku panna vaba tööjõu leidmine ning selle ümberõpe vastavalt konkreetse ettevõte vajadustele kohandatud õppeprogrammile,“ kinnitas ministeerium.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sõnul eeldab investorpakett erinevate ministeeriumide ühiseid pingutusi ning seadusmuudatusi. Näiteks on praegu riigikogus menetlemisel riigivara seaduse muudatused lihtsustamaks riigi maa eraldamist kohalikele omavalitsustele tööstusparkide arendamiseks. Esimesed kohtumised ministeeriumidevahelistes töögruppides on juba toimunud.

Majandusministeerium on seisukohal, et välisriikides pannakse Balti riigid „ühte patta“ ning mulje parandamiseks vastupropagandast ei piisa. „Pigem on vaja teha reaalseid tegusid ja siis selgelt ka rahvusvahelisele üldsusele teada anda, mida me eesseisvate väljakutsetega ette võtame,“ möönis ministeerium.

Majandus - ja kommunikatsiooniministeerium töötas välja ligi 20 ettepanekut tööturu olukorra parendamiseks ja tööhõive suurendamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2009, 11:18
Otsi:

Ava täpsem otsing