Vanad sõbrad asutasid uue pangaäri

07. mai 2009, 10:33

Veebruaris investeerisid LHV Groupi
töötajad ja Hansapanga taustaga omanikud eile seitsmendaks Eestis tegutsevaks
pangaks saanud LHV Panka üle 95 miljoni krooni.

Investeerimisfirma nõukogu esimees ja suuromanik Rain Lõhmus rääkis Äripäevale, et tema paigutas ettevõtte aktsiakapitali kaks-kolm miljonit eurot.

"Ma nüüd täpset numbrit ei mäleta, aga see oli ikka kümneid miljoneid kroone. Ma paigutasin raha nii era- kui ka juriidilise isikuna," ütles Lõhmus. Ta oli enda väitel ülejäänud rahapaigutajatega võrreldes kõige heldema käega.

Lõhmuse sõnul ei reklaaminud nad aktsiaemissiooni laialt välja.

Töötajatel oli võimalus LHV Panga aktsiaid osta

"Andsime meie töötajatele võimaluse ettevõttesse investeerida. Ma arvan, et suurem osa tuli isegi sealt. Kõik töötajad said võimaluse. Ja teiseks olid mõned vanad tuttavad. Kriteeriumiks oli, et nad oleksid vanad tuttavad, omaksid varasemat kogemust panka investeerimisel ja paratamatult pidi neil olema ka raha," lisas suurinvestor muiates.

Ta ei nimetanud küll ühegi "vana tuttava" nime, kuid täpsustas, et suuremal või väiksemal määral on uued LHV Groupi investorid olnud varem kõik hingusele läinud Hansapangaga seotud, olnud näiteks panga aktsionärid. "Ainult ühel inimesel on olnud mingi muu äri," ütles Lõhmus.

NUMBER
95,2 miljoni krooni eest märksid LHV töötajad ja lähikondsed veebruaris LHV Groupi aktsiaid, mida kasutada uue panga aktsiakapitali sissemakseks.

Milliste summade eest uued investorid aktsiaid märkisid?

"Ma ei tahaks teiste inimeste asjadest neilt luba küsimata rääkida. Oli ka miljoni euro paigutusi," märkis pankur.

Lõhmus ei taha kuulda mõttekäiku, justkui saaks LHV Pangast uus Hansapank. "Ei, ma ei tahaks minevikku korrata. Ma siiski ütleksin, et Hansapank sündis igapäevatööd tegevate inimeste kätega. Aga see, kes uusi panku ehitab, on eelkõige ikka uus põlvkond," ütles ta.

Lõhmus omab eraisiku ja Lõhmus Holdingsi kaudu LHV Groupist mai alguse seisuga kokku 51 protsenti.

LHV Groupi nõukogu liige Heldur Meerits ütles päev enne panga tegevusloa saamist, et investeerimisfirmal on jätkuvalt kindel soov ja tahtmine pangaks saada. Samas soovitas ta LHV pangastumise kohta käivad küsimused esitada Lõhmus, Haavel Viisemanni, 100protsendiliselt LHV Groupile kuuluva investeerimisfirma juhatuse liikmele Erki Kilule.

"Mina olen LHVs kõrvalseisja. Nõukogu liige, aga igapäevase ettevõtte käekäiguga ei tegele," jäi Meerits tagasihoidlikuks.

Ma nüüd täpselt ei mäleta, aga ma paigutasin panka kümneid miljoneid kroone.
Rain Lõhmus, LHV Groupi suuromanik Kui Meerits jaanuaris LHV nõukogu liikmeks sai, ütles ta Äripäevale nii: "Ma investeerin sinna raha ka, kuid enne detailide selginemist ma numbritest rääkida ei tahaks. Kuid tuleb kapitali suurendamine ja selles ma löön küll kaasa." Paraku hoidis ärimees ka sel nädalal rahast rääkides madalat profiili.

Uue panga juhi Erki Kiluga õnnestus Äripäeval rääkida päev enne panga tegevusloa saamist. Siis ütles Kilu, et nende pangaks saamine on praegu "menetlemise staadiumis ja 15. maiks peab see olema menetletud".

Panga aktsionäride arv kahekordistus aprillis

Kilu kinnitas üleeile, et võrreldes aprilli alguse seisuga on LHV Groupis varasema 17 investori asemel tõesti tervenisti 34 investorit, kusjuures varasemast 14 erainvestorist on praeguseks saanud 22 erarahastajat. Samas keeldus ta nimetamast, kes ja kui palju alustavasse panka raha paigutasid.

"Ootame ära finantsinspektsiooni otsuse meie litsentsitaotluse kohta. Pärast seda kommenteerime kõiki plaane ja neid tegevusi, mida oleme siiani teinud. Praegu ma poolikut infot välja ei anna," oli Kilu teisipäeval resoluutne.

Eile pärastlõunal üritasin uuesti Erki Kiluga ühendust saada, kuid alustava panga turundusjuhi Andres Kase arvates ei olnud LHV juhatuse liikmel ka eile, pärast pangandusloa saamist midagi teisipäeval väljaöeldule lisada.

Telefonile ei vastanud ka LHV Panga nõukogu liikmed Heldur Meerits, Tiina Mõis ja Hannes Tamjärv.

Juhid ei soovi oma rahapaigutusest panga aktsiatesse rääkida

Küsisin, miks ja kui palju on tulevase panga juhatuse liikmed alustavasse panka oma raha investeerinud. Paraku - erinevalt panga suuromanikust Rain Lõhmusest - ei nimetanud keegi neist enda rahapaigutuse suurust.

IT- ja arendusjuht, juhatuse liige Jüri Heero: "Kahjuks ei soovi ma oma isiklikke rahaasju avalikkuse ees kommenteerida."

Finantsjuht, juhatuse liige Kerli Lõhmus: "Ei pea vajalikuks antud teemat ega osaluse suurust avalikkusele kommenteerida."

Privaatpanganduse juht, juhatuse liige Indrek Nuume: "Teie lahkel loal jätan ma oma isiklike investeeringute ulatuse ja põhjused kommenteerimata."

Balti analüüsiosakonna juht, juhatuse liige Erki Kert: "Jätaksin neile küsimustele vastamata."

TAUST

LHVst sai viimaks pank
Finantsinspektsioon andis eile ASile Lõhmus, Haavel Viisemann krediidiasutuse tegevusloa.

Krediidiasutuse tegevusluba annab õiguse kaasata hoiuseid ja muid rahalisi vahendeid. Ühtlasi jätkab LHV seniste investeerimiteenuste pakkumisega.
Tulevase panga nõukogus on viis Hansapangaga väga tihedalt seotud inimest: panga asutajad Rain Lõhmus, Tiina Mõis, Hannes Tamjärv ja Heldur Meerits ning Hansapangas 1991. aastal Hansapanga finantsturgude osakonna juhatajana alustanud Andres Viisemann.
kronoloogia

Pangaks saamine võttis aega ligi aasta

13. mai 2008
LHV Group otsustas suurendada aktsiakapitali 12,6 mln kroonilt 36 mln-ni. Samuti otsustas grupp muuta tütarfirma LHV ärinime, muuta ja kinnitada uue põhikirja ning suurendada aktsiakapitali.

15. mai 2008
LHV esitas finantsinspektsioonile krediidiasutuseks saamise taotluse.

18. detsember 2008
LHV Group laiendas tulevase panga nõukogu kahe liikme võrra (Hannes Tamjärv ja Heldur Meerits). Kunagisi Hansapanga asutajaid ootasid nõukogus ees sama panga loomisega seotud Tiina Mõis ja Rain Lõhmus.

13. veebruar 2009
Lõppes ASi LHV Groupi uute aktsiate märkimine. Aktsiaid märgiti kogusummas 95,17 miljonit krooni, mis võimaldas LHV aktsiakapitali suurendada 100 miljoni kroonini.

2009 I kv
Keskenduti tegevusloa taotlemisele, pangafunktsioonide ja teenuste väljatöötamisele, IT-le, juriidilisele poolele.

29. aprill 2009
Tänaseks LHV Panga nime kandva äriühingu aktsiakapital kasvas 100 miljoni kroonini. Selle aasta teises pooles panustab LHV Pank pangateenuste aktiivsemale pakkumisele Eestis.

Allikas: LHV majandusaasta aruanded

MIS ON MIS

LHV Group
tütarfirmad: Lõhmus, Haavel Viisemann (muutub tulevikus LHV Pangaks) 100% ja LHV Varahaldus 61,96%
aktsiakapital 116,2 mln krooni
1. mai seisuga 34 aktsionäri.
suuromanik Rain Lõhmus 51,1%ga
grupis on suur osa väikeaktsionäre: 14 aktsionäri - aktsiaid kuni 100 000 krooni eest; 10 aktsionäri 100 000-1 000 000 krooni

Allikas: LHV, e-register

TAUST
Eestis tegevusloa alusel tegutsevad krediidiasutused, tegevusluba alates

Krediidipank 13.02.1993
SEB Bank 12.01.1993
Swedbank 08.02.1993
Tallinna Äripank 21.01.1993
Marfin Bank 28.09.1999
BIGBANK 27.09.2005
LHV Pank 06.05.2009
Krediidiasutuste filiaalid
Bankas Snoras, Parex banka, UniCredit Bank, Allied Irish Banks, DnB NORD, Danske Bank, Nordea Bank, Pohjola Bank, Scania Finans, Svenska Handelsbanken

Allikas: Finantsinspektsioon

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2009, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing