Leedu võib täna saada esimese naispresidendi

17. mai 2009, 09:18

Leedulased valivad täna presidenti –
arvamusküsitluste järgi võib valimised võita Leedu volinik Euroopa Komisjonis –
Dalia Grybauskaite.

Aprilli lõpus läbi viidud arvamusküsitluse järgi toetas Euroopa Komisjoni eelarvevoliniku kandidatuuri kahe ametiaja järel lahkuva Valdas Adamkuse järeltulijaks 52,9% vastanuist, vahendas agentuur Bloomberg.

Leedu valib presidenti majanduslanguses, mis on rängim 1993. aastast. Esimeses kvartalis kahanes SKP aasta baasil 12,6% ning tööpuudus kerkis märtsis 15,5%le (aasta tagasi samal perioodil 4,3%).

Grybauskaite ei ole seotud ühegi poliitilise parteiga ning teda hinnatakse tema majandusalaste teadmiste poolest – varem on Grybauskaite olnud Leedu rahandusminister ning viimased aastad Euroopa Komisjoni eelarvevolinik.

„Majanduslikult rasketel aegadel on presidendi peamine ülesanne majanduse stabiliseerimine ja elustamine,“ ütles Grybauskaite oma kampaanias. Abi palumist Rahvusvaheliselt Valuutafondilt ta ei toeta.

Grybauskaite sõnul tegi ta otsuse kandideerida pärast seda, kui majanduskriisist vihale aetud rahvas jaanuaris kividega parlamendihoonet ründas. „Ütlesin endale, et ma ei saa kauem kõrvaltvaatajaks jääda,“ ütles ta agentuurile AP. „Otsustasin kandideerida presidendiks.“

Teisele kohale asetavad arvamusküsitlused teise endise rahandusministri ja sotsiaaldemokraatliku partei juhi Algirdas Butkeviciuse, kelle toetus on 8,1%. Kolmandal kohal on Leedu esimene peaminister pärast taasiseseisvumist Kazimira Prunskiene 5,2%se toetusega.

Grybauskaite on öelnud, et tal ei ole uut kandidaati peaminister Andrius Kubiliuse asemele, küll aga tahaks ta valitsuses mõned liikmed välja vahetada.

Hääletamine algas täna hommikul kell seitse ning kestab õhtul kella kaheksani. Esimesed tulemused peaksid avalikuks saama kell kümme õhtul. Tulemuse selgumiseks esimeses voorus peab üks kandidaat saama üle 50% häältest. Vastasel juhul toimub 7. juunil presidendivalimiste teine voor.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2009, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing