Leedu majandus ootamatult järsus languses

28. aprill 2009, 23:06

Leedu SKP kahanes esimeses kvartalis läinud
aasta sama perioodiga võrreldes 12,6%, teatas Leedu statistikaamet.

See on kõige järsem langus Euroopa Liidu liikmesriikide seas. Analüütikud ootasid keskmiselt 8% suurust majanduslangust.

Eelmise aasta viimases kvartalis kahanes Leedu SKP 2,2%, samas kui mullu esimeses kvartalis kasvas majandus veel 7%, vahendas agentuur Bloomberg.

Leedu on sügavaimas majanduskriisis 1993. aastast. Eelarvedefitsiidi ohjamiseks kärpis Leedu valitsus jaanuaris riigi kulutusi ja palku, mis vallandasid elanike protestimeeleavaldused. Teist korda kärpis valitsus kulutusi ja palku aprillis.

"Drastiline trend," kommenteeris SEB Leedu tütarpanga ökonomist Vilija Tauraite. Ta põhjendas järsku kukkumist osaliselt läinud aasta sama perioodi kiire kasvunumbriga. Leedu rahandusministeeriumi hinnangul kahaneb Leedu majandus tänavu 10,5%.

Leedu tööstustoodang, mille arvele langeb viiendik SKPst, kahanes esimeses kvartalis 13,5%. Jaekaubandus, mille osakaal SKPs on ca 17%, kahanes esimeses kvartalis 30%.

Reitinguagentuurid Standard Poor’s, Fitch ja Moody’s on kõik hiljuti Leedu reitingut langetanud, tuues põhjuseks majanduse olukorra järsu halvenemise.

"Tõenäosus kasvab, et valitsusel tuleb abi saamiseks IMFi poole pöörduda," ütles SEB analüütik Nerijus Udrenas.

"Numbrid näitavad selgelt, et Leedu majanduse olukord on väga raske ning see on ühtlasi selge märk, et väga nõrka esimest kvartalit on oodata ka Lätis ja Eestis," kommenteeris Danske Bank.

Eesti statistikaamet avaldab esimese kvartali majanduskasvu esialgse hinnangu 13. mail.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2009, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing