Moody's kärpis Leedu riigireitingut

23. aprill 2009, 14:23

Reitinguagentuur Moody’s kärpis täna Leedu
krediidireitingu tasemelt A2 tasemele A3 ja jättis väljavaate negatiivseks.

„Majanduse väga järsk langus, mis võib tänavu ületada 10%, vähendab valitsuse tulusid ja suurendab defitsiiti,“ kommenteeris agentuuri vanemanalüütik Kenneth Orchard. Samal ajal on valitsusel raske kapitaliturgudelt laenu saada.

„Valitsus on üles näidanud väga selget plaani hoida eelarvedefitsiit allpool 3% piiri, kuid Moody’s kardab, et vajalikud eelarvekärped ei ole majandusolude halvenedes enam poliitiliselt ja sotsiaalselt võimalikud,“ ütles Orchard.

Moody’s näeb Leedu majandusele ja valitsusele riske ka pangandussektoris. Praegu on sektori kapitaliseeritus hea, kuid kui firmade kasumid kahanevad ja tööpuudus kasvab, võib edaspidi tekkida vajadus täiendava kapitalisüsti järele. Seda eelkõige väikestel kohalike pankadel.

Moody’s prognoosib, et Leedu valitsuse võlakoorem kasvab 2010. a lõpus 35%le SKPst 2008. aasta 16%lt. Kui riik omal jõul nii palju laenata ei saa, võib Leedu pöörduda abi saamiseks IMFi ja Euroopa Liidu poole, ütles Orchard.

Reitingu väljavaade on negatiivne. Kui majanduslangus süveneb ja panganduses tekivad probleemid, võib euro käibelevõtt lükkuda (Moody’s prognoosib eurole üleminekut aastal 2011) ja valitsuse võlakoorem kujuneda seni prognoositust suuremaks. Riskikoht on ka võimalikud negatiivsed arengud Läti majanduses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. May 2009, 14:28
Otsi:

Ava täpsem otsing