Liit: ettevõtjale pole jäetud piisavalt aega

25. juuni 2009, 10:28

Eesti Kaupmeeste Liit teatas, et toetab nii
EVEA kui ka maksumaksjate liidu esitatud seisukohti, et ettevõtjale ei ole
jäetud maksutõusuga kaasnevateks ümberkorraldusteks piisavat aega.

Eesti Kaupmeeste Liidu juhatuse esimehe Heiti Allmäe sõnul ei ole riigikogu saadikud käibemaksu tõstmise ja selle jõustumise tähtaja küsimuses piisavalt läbi mõelnud ega lähtunud seadusemuudatusega kaasnevate mõjude analüüsist.

Peamiselt lähtuti maksutõusu mõjust riigieelarvele, kuid äärmiselt lühikese etteteatamisega muudatuse mõju ettevõtjaile ja tarbijaile on tegemata, samuti ei ole hinnatud kõigi ettevõtjate kulusid, mida aasta keskel jõustuv seadusemuudatus endaga kaasa toob, teatas liit pressiteates.

Riigikogus võeti vastu seadusemuudatus käibemaksumäära tõstmise kohta 1. juulist ajal, kui ettevõtjaile on jäänud viis ja pool päeva muudatuste elluviimiseks. “Kaupmeeste Liit on seisukohal, et maksudega seonduvaid seadusemuudatusesi ei ole mõistlik teha kiirustades ja teisi asjasse puutuvaid osapooli kaasamata. Selle all kannatab tulemus,” ütles Allmäe.

Käibemaksumuudatus puudutab kõiki nii suuri kui ka väikeseid ettevõtteid, sealhulgas kaubandusettevõtteid. Ainuüksi jaekaubanduses on statistikaameti andmetel üle 3700 ettevõtte, kuid tegevuskohapõhiselt ehk erinevatel aadressidel asuvaid kauplusi on MKM majandustegevusregistri andmetel üle 10000. Lisaks kioskitüüpi jm müügikohad, teenindussalongid jne. Kõigis ettevõtetes ja müügipunktides puudub muudatuste elluviimiseks vajalik üleminekuperiood.

"Kaasaja kassasüsteemide muutmine vajab spetsialiste. Mitte iga kassapidaja ei saa käibemaksu protsenti muuta, vaid ettevõtjad vajavad vähemalt kuu vajalikke muudatuste tegemiseks majandustarkvaras ja kassasüsteemides, tagades nende muudatuste ühildumise ka raamatupidamisprogrammidega. Ka tuhandete hinnasiltide muutmine lühikese aja jooksul on raske. Tulemuseks on segadus ja rahulolematus, seisab Eesti Kaupmeeste Liidu avalduses.

Kui Lätis suudeti muudatusteks anda ettevõtjaile 3 kuud, Soomes teatakse aasta ette jne., siis Eestis arvatakse, et ettevõtjatega ei ole vaja arvestada, teatas liit.

Eraldi analüüsi vajab käibemaksumäära tõstmise küsimus, kui palju mõjutab nimetatud maksutõus hinnatõusu, sest samaaegsed kütuse ja gaasiaktsiisi tõusud kui ka kaupade tootmise, tarnimise igas etapis lisanduv suurem käibemaks vajab arvete tasumisel suuremaid rahalisi vahendeid.

Täna peavad tarbijakaitseameti ja kaupmeeste liidu liikmesettevõtete esindajad nõu, kuidas ülalnimetatud seadusest tulenevate kohustuste täitmisel vältida segadusi ning vigu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2009, 15:37
Otsi:

Ava täpsem otsing