Investorisõbralik Eesti

Martin Breuer 29. juuni 2009, 00:00

Lõpetagem müütilise Nokia otsimine. See on harvaesinev "liik", mis vaid mõnikord end näitab. Parim vundament Eestile on tugev rahvusvaheline väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kogukond.

Nende koondumine siia toob inimkapitali, teadmised ning kogemused ja suurendab tööhõivet. Selle saavutamiseks peame olema avatud, vastutulelik ja kergesti ligipääsetav riik.

Esiteks on rahvusvahelistele firmadele vaja häid lennuühendusi. Ärevust tekitab otselendude vähenemine Eesti ja Euroopa pealinnade vahel. Tallinna lennujaam on muutumas provintsilennujaamaks. Valitsus peaks vähendama maandumis- jm tasusid ning toetama rahvuslikku lennufirmat.

Teiseks tuleb säilitada lihtne ja arusaadav maksusüsteem. Välisinvestorid soovivad kindlust. Meid peaks juhtima evolutsioon, mitte revolutsioon. Praegusel majanduslanguse ajal tuleks maksutõusu ohjeldada.

Kehtestada tuleks sotsiaalmaksude ülempiir ja võimaldada sotsiaalmaksust vabastada Eestis ajutiselt töötavad välismaalased, kes ei soovi kasutada neist maksudest tulenevaid sotsiaalseid tagatisi. Kolmandaks tuleb luua soodsad võimalused, et eri rahvustest talendid sooviksid tulla töötama Eestisse. Elamisloa saamine tuleb muuta kiiremaks.

Soovitame muuta kutseõppe haridussüsteemi nurgakiviks. Kombineeritud õppimist ning töötamist soodustav süsteem on kiireim tee saada juurde spetsialiste, kellel on nii teoreetiline haridus kui ka praktiline väljaõpe. Suurendada tuleks võõrkeelte, eriti inglise keele oskust nii hariduses kui ka avalikus teenistuses.

Eesti koduks valinud inimeste peredele peab võimaldama teenuseid, näiteks lasteaia- ja koolikohad (praegu on meil vaid kaks rahvusvahelist kooli) ning rohkem võimalusi õppida inglise keeles ülikoolides. Selleks võiks lõdvendada ka mõningaid keeleseaduse nõudeid.

Kujutlegem Eestit kui väike- ja keskmiste ettevõtete paradiisi, mis teenindab suuremat piirkonda ja kus tahetakse elada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing