Paavst mõistab hukka kapitalismi vigu

08. juuli 2009, 12:55

Paavst Benedictus XVI mõistis hukka
tõsiseid kõrvalekaldeid ja vigu, mida kapitalism on paljastanud finantskriisis
ning rõhutas tõelise poliitilise autoriteedi vajadust, mis tooks eetilisuse
tagasi globaalsesse majandusse.

Paavsti avaldus tugevamate valitsuste regulatsioonide järele ilmus tema kolmandas kauaoodatud paavsti ringkirjas nimega "Charity in Truth", mille Vatikan avaldas G8 kohtumise eelõhtul, kirjutas Financial Times.

Benedictus XVI sõnul on vaja uut "hammastega" finantskorda. "Kasum on vajalik, kui see teenib vahendeid eesmärgi jaoks. Kui aga kasum muutub eesmärgiks omaette ja kui seda saadakse ebasobilike viisidega ning mitte üldise heaolu nimel, siis see võib hävitada rikkuse ja tekitada vaesust," seisab paavsti 150leheküljelises entsüklikas.

Paavst ütles eelmisel kuul, et majanduskriis näitab, kuidas viimastel aastatel domineerinud majanduse ja finantsparadigmad tuleb ümber mõelda, kirjutas Bloomberg. Saksa päritolu paavst puudutas mitmeid teemasid, mida hakkavad oma arutama suurriikide liidrid Itaalias, muu hulgas ka keskkonnakaitset.

Benedictus XVI kutsus entsüklikas üles Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni, majandusinstitutsioonide ja rahvusvahelise rahanduse reformile, nii et idee rahvaste perest saaks endale tõelised hambad.

Paavst kohtub esimest korda Ühendriikide presidendi Barack Obamaga kolmepäevase tippkohtumise lõpus. Täna võtab paavst Vatikanis vastu Jaapani peaministri Taro Aso.

Benedictus XVI rääkis ka globaliseerumise headest külgedest ja riskidest. "Globaliseerumise protsess avab ennenägematult laiahaardelise võimaluse rikkuse jaotamiseks maailmas. Aga halvasti juhitud globaliseerumine võib suurendada vaesust ja ebavõrdust ning isegi päästa valla globaalse kriisi," rääkis paavst.

Itaalia rahandusminister Giulio Tremonti ütles mullu novembris, et paavst oli üks esimesi, kes ennustas globaalse finantssüsteemi kriisi, viidates Benedictus XVI veel kardinalina kirjutatud sõnadele. Kardinal Joseph Ratzinger sai paavstiks 2005. aasta aprillis.

Tema 1985. aasta kirjutises nimega "Turumajandus ja eetika" kirjutab tulevane paavst, et eetika vähenemine võib põhjustada turuseaduste kokkukukkumise.

Paavst Benedictus XVI on tihti kommenteerinud majandust alates majanduskriisi puhkemisest. 7. oktoobri kõnes rääkis ta turgude krahhist ja nentis, et raha kaob, kuid see ei tähenda midagi ning hoiatas, et ainus puhas reaalsus on Jumala maailm.

Entsüklika on kõige autoriteetsem dokument, mida paavst avaldab, see on esitatud kirja vormis piiskoppidele ning annab juhiseid paavistilt rohkem kui miljardile katoliiklasele üle kogu maailma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2009, 13:10
Otsi:

Ava täpsem otsing