Kriis tõmbab Hiinas puiduärile pidurit

Hinnalanguse tingis vähenenud nõudlus puidu, puitplaatide ja paberitoodangu järele nii kodu- kui eksporditurgudel, kirjutas Wood Resource Quaterly.

Metsatööstuse toodang Hiinas vähenes eelmise aasta lõpus seetõttu, et vähenes nõudlus selle järele nii koduturul kui eksporditurgudel. Okaspuu palkide impordimaht langes taas. Tegemist on kuuenda järjestikuse kvartaliga, mida iseloomustab langus.

Okaspalki imporditi eelmise aasta viimases kvartali 4,2 miljonit m3, 2007. aasta teises kvartalis oli see 6,4 miljonit. Vähenemine oli peamiselt tingitud Venemaalt imporditavate palkide impordi langusest, teised tarnijad on tegelikult suurendanud oma eksporti Hiinasse.

Uus-Meremaa on kahekordistanud männipalkide tarneid Hiinasse aastaga 650 000 m3-ni eelmise aasta viimases kvartalis. Nende turuosa on kasvanud 6 protsendilt 15%ni kõigest 12 kuuga. Palgi import Põhja-Ameerikast on samuti aastaga tõusnud, kuigi selle kogumaht on suhteliselt väike.

Hoolimata vähenenud nõudlusest impordib Hiina siiski oma metsatööstuse varustamiseks suures koguses palki. Hinnanguliselt 45% 2008. aastal Hiinas vajaminevast okaspuu palgist ja 22% lehtpuu palgist on pärit välisturgudelt.

Esmakordselt pärast 2005. aastat alanes Hiinas palgi hind, see oli tingitud just vähenevast nõudlusest. Wood Resource raporti kohaselt vähenes eelmise aasta neljandas kvartalis Lõuna-Hiinas nulu saepalgi keskmine maksumus 6% võrra. Tõenäoliselt jätkub hinnalangus ka sel aastal.

Hetkel kuum