Pille Rõivas • 26. august 2009 kell 21:00

Soome metsatööstuse arengut kammitseb energeetikadogma

Soome Metsatööstuse Liidu tegevdirektor Anne Brunila ütles, et vastupidiselt mõningatele arvamustele jäävad ka tulevikus alles puidukasutuse hoogustamise ja metsatööstuse arendamise investeeringud.

Brunila prognoosis, et pärast langust saabub suur nõudluse tõus puidutoodete järele ja viitas puidu kasutamise tähtsusele tulevikus.

"Tihti võib kuulda, et Soome puidutööstus enam ei suurenda oma tootlikkust," ütles Brunila. "Kinnitan, et Soome puidutööstusettevõtted investeerivad igal aastal ühe miljardi euro suuruse summa valdkonna arengu heaks. See annab tunnistust, et Soome metsa- ja puidutööstus on jätkusuutlik ning usaldab riigi ärikeskkonda."

Brunila tunnistas, et kõrged puiduhinnad, palgad ja elektritasud on küll väljakutse, aga mitte ületamatu.

Metsatöösturite juht kutsus üles senisest rohkem arendama Euroopa ühtset puidutootmise standardit.

"See ei sõltu ainult meist. Mitmeid asju peab lahendama poliitikute otsuste kaudu. Metsatööstus täidaks oma kohustusi, kui selleks vaid võimalus antakse."

Brunila arvates räägitakse avalikkuses taastuvast puiduenergiast tihti nõnda, justkui oleks see ainumõeldav tulevikuenergeetika lahendus.

"See pole nii, eriti, kui hakkame paberi-, kartongi- ja saeveskitoodangu jaoks sobilikku puitu põletama - see tooks majandusele suurt kahju," rääkis ta. "Kõrvalproduktid peab ära kasutama, aga dogmast, et energiatootmine päästaks metsatööstuse, oleks vähe kasu, võrreldes puidutoodete tootmise, vääristamise ja kasutusjärgse ümbertöötlemisega. Alles viimase puidu kasutusalana saab kaaluda energia tootmist ja sedagi ennekõike ümbertöödeldud materjalidest.

Hetkel kuum