Ketlin Priilinn • 8 september 2009

Ehitusseadmete renditurg tõstab taas pead

"Korrigeerimist vajas osa hindu, mõlemas suunas. Kõige suuremad olid allahindlused aga varakevadel," tõdes rendifirma Ramirent ASi tegevdirektor Ain Kerem. Seni aastavahetuseti toimunud hindade ülevaatused olid aga jäänud pikemaks venima.

Ühelt poolt on praeguseks rentimise aktiivsus kasvanud ja teiselt poolt on Eesti juhtivad rendifirmad asunud oma seadmeparki vähendama. Selle tulemusena hinnalangus on lõppenud ja paiguti mõni hind isegi tõusnud. "Kevadine hinnatase ei taganud enam kestva äri võimalusi," lisas ta.

Lähtuvalt traditsioonilisest seadmepargist, mis omakorda on ju orienteeritud turule, annavadki suurte rendifirmade käibest üle maailma põhilise osa firmad. "Paljusid asju ei kasuta eraisikud mitte kunagi," nentis Kerem.

Samas tunnistas ta, et eraisikute suhteline osa on suurenenud ning selle on põhjustanud muutused ehitusturul. Seega on senine seadmete valik pigem buumiaja nägu ja haakub nüüdse olukorraga vähem.

Võlgujäämised Keremi sõnul oluliselt kasvanud ei ole. "Krediidikahjud on kasvanud, kuid üldiselt on meil asi kontrolli all. Keerulisemas turuolukorras tuleb selle teemaga rohkem tööd teha," keeldus ta börsiettevõtte täpsemate numbrite avaldamisest.

Keremi kinnitusel teab nüüdne tüüpiline klient täpselt, mida ja kui kauaks ta vajab. Rendiperiood on varasemaga võrreldes veidi lühenenud.

ASi Cramo Estonia personali- ja kommunikatsioonijuhi Merle Antonova sõnul on põhiline klient on siiski firma, kuid ka eraisikud saavad kindlasti teenindatud ning nende osakaal on suurenenud. "Partnerlussuhte ja kvaliteedi hoidmine on olulisem kui kunagi varem," osutas ta kliendile meeldimise vajalikkusele.

Võlgujäämistega Antonova sõnul probleeme ei ole. "Samas võiks maksedistsipliin alati parem olla," leidis ta.

Tann-Rent OÜ juhatuse liikme Tanel Tammeka sõnul on nad oma hindu 20% langetanud ja seda peaaegu kõigi seadmete rendi pealt. "Meie klientide hulgas on rohkem eraisikuid kui firmasid," märkis Tammeka. "Põhiliselt rendivad nad maatihendajaid, lõhkujaid, lihvijaid ja haagiseid."

Tammeka nentis, et paraku on nende firma klientide puhul võlgujäämine suurenenud. "Põhiliselt on need firmad, kes võlgu jäävad, eraisikute hulgas on võlgnikke vähem," lisas ta. See olukord sai alguse juba möödunud aastal.

Rentimise tähtajad on Tammeka sõnul oluliselt lühenenud. "Kui vanasti hoiti seadmeid sageli mitu nädalat enda käes, siis nüüd tuuakse need tihtipeale juba tunni-poolteise pärast tagasi," jutustas ta. "Tahetakse ikka võimalikult soodsalt saada."

Hetkel kuum