Ansipi kiri ministritele: kriis taandub, euro tuleb 2011

28. september 2009, 13:33

Peaminister Andrus Ansip saatis
ministritele kirja, milles rõhutab, et leevenevas majanduskriisis, peatselt
vastuvõetava eelarve ja 2011. aasta eurole ülemineku taustal teevad teda
murelikuks Keskerakonna üha ägenevad rünnakud valitsuse kukutamiseks.

Järgneb peaministri kiri valitsuse liikmetele muutmata kujul:

Head valitsuse liikmed,

Tänan teid 2010. aasta riigieelarve kokkupanemisel üles näidatud konstruktiivsuse ning viimase kahe ja poole aasta jooksul ladusalt toiminud koostöö eest üldse. See, mida me oleme selle aja jooksul väga rasketes taustaoludes ühisrindena saavutanud, saab paljudele selgeks alles aastate pärast.

Kirjutama ajendas mind aga hoopis mure. Eesti majandusele on saabumas paremad ajad. Paradoksaalsel kombel tähendab see meeleheiterünnakute hoogustumist valitsuse kukutamiseks.

Miks? Vaata asju meie poliitiliste oponentide silmadega, kes on aastaid hoidnud pöialt, et Eesti ja tema valitsus läbi kukuks:

- valitsus on tülideta kokku pannud järjekordse eelarve;

- vähe sellest - 2010. aasta eelarve mahub eurokriteeriumide raamidesse, tõstab hariduskulutusi ja investeeringuid ning ei vähenda eelmisel aastal tõusnud pensione ega kaitsekulusid protsendina SKT-st;

- majanduskriis hakkab läbi saama ja Eesti väljub sellest Euroopa Liidu kõige väiksema valitsussektori võlakoormuse, EL ühe kõige väiksema eelarvedefitsiidi, jätkuvalt arvestatavate (ja Eesti Telekomi müügist kosutust saanud) reservide ja jooksevkonto ülejäägiga;

- Eesti on üks vähestest riikidest Euroopa Liidus, kus valitsus pole pidanud praeguses üleilmses finantskriisis kulutama pangandussektori päästmiseks maksumaksja raha;

- väga suure tõenäosusega täidab Eesti lähiajal ka eurokriteeriumid ja läheb 1.jaanuarist 2011 üle stabiilsele Euroopa ühisrahale.

Nende jaoks, kes on valitsusele aastaid häda kraaksunud ja kes eurot mingiks järgimist väärivaks eesmärgiks ei pea, on need kõik väga halvad uudised. Olukord on Keskerakonnale ja teistele meie poliitilistele vastastele muutumas lausa õudusunenäoks ja see sünnitab järgnevatel kuudel raevukaid valitsusvastaseid rünnakuid. Nende kõrval on Keskerakonna hiljutine simman ja tänane rahuldamata veneviha valamine euroopaliku asjaajamise ja ausalt oma igapäevast tööd tegevate ministrite Langi ja Paeti vastu ilmselt alles lapsemäng. Ennustan, et lähikuudel tehakse kõik selleks, et tekitada üleüldist poliitilist kaost, kiskuda Eesti ebastabiilsuse keerisesse ja Heraklese tööd teinud valitsus enne kui selle töö viljad kõigile ilmsiks hakkavad muutuma ära lõhkuda.

Sõbrad, me ei tohiks lasta poliitmängureil neid eesmärke saavutada, sest ma ei näe täna parlamendis ühtegi teist toimivat kooslust, kes suudaks või tahaks ajada Eesti huvidele vastavat vastutustundlikku rahandus- ja majanduspoliitikat. Ma ei näe mitte ühtegi teist toimivat kooslust, kes suudaks või tahaks tuua Eestile euro ilma sotsiaalset stabiilsust ja majanduskeskkonda oluliselt kahjustamata. Me peame seljad veelgi kõvemini kokku panema ja võitlema euro eest edasi!

Seetõttu teen ettepaneku kohe pärast 2010. aasta eelarve Riigikogule üleandmist kutsuda kokku koalitsiooni üldkogu, kaasates sinna ka erakonna Eestimaa Rohelised, et tutvustada valitsuse poolt tehtud eelarvevalikuid ning üheskoos arutada meie ühist tegevusplaani alanud poliitikahooajaks.

Mina soovin Reformierakonna esimehena omaltpoolt veel kord kinnitada, et hindan Isamaa ja ResPublica Liidu siirast partnerlust sellisel keerulisel ajal ja usun, et koos teeme ka edaspidi asju, mis on olulised riigi tuleviku jaoks.


Tervitades,
Andrus

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2009, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing