Soome keskpank: majandus hakkab toibuma 2011. a

29. september 2009, 11:11

Soome keskpanga hinnangul toibub Soome
majandus praegusest sügavast kriisist alles 2011. aastaks.

Panga täna avalikustatud prognoosi järgi kahaneb Soome SKP tänavu 7,2% ning stagneerub tuleval aastal, et siis 2011. aastal 1,6% võrra jälle kasvu näidata.

Märtsis prognoosis Soome keskpank tänavu majanduslangust 5,5% ning tuleval aastal 1,1%.

Soome majandus on täna sügavamas languses kui 90nendatel aastatel. Teises kvartalis kahanes SKP aasta baasil 9,4%. SKP on kahanenud juba viis kvartalit järjest – peamiselt ekspordi järsust kahanemisest seoses nõudluse kukkumisega välisturgudel.

„Soome majandus toibub hiljem ja aeglasemalt kui paljudes teistes riikides“, kuna riigi tööstus valmistab suuri masinaid ja komponente, mille järgi nõudlus jääb esialgu vinduma, ütles panga president Erkki Liikanen.

Eksporti, mis on tänavu iga kuu olnud kolmandiku võrra väiksem kui mullu samal ajal, võib turgutada Saksmaa ja Rootsi majanduse toibumine, mis on Soome peamised eksporditurud.

Nõudluse vähenemine on sundinud firmasid koondama – töötus ulatus augustis 7,6%le võrreldes 5,6%ga läinud aasta augustis. Keskpanga prognoosi järgi kasvab töötus Soomes tänavu 8,6%le ning tuleval aastal 10,5%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2009, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing