Signe Sillasoo • 25. oktoober 2009 kell 21:00

Tartumaa edukaimad ettevõtted

Ehitusfirma Rand & Tuulberg ASi ühe omaniku Aivar Tuulbergi sõnul on järgmise aasta üks ohtudest odavalt võidetud hangete teostus.

Küsimustele vastavad Ehitusfirma Rand & Tuulberg ASi tegevjuht Taivo Täht (TT) ja ehitusjuht Priit Vakmann (PV) ning üks omanik Aivar Tuulberg.

Ehitusfirma Rand & Tuulberg ASi käive ja kasum kasvasid möödunud aastal vastavalt 16 ja 69%. Millest tulenevalt?

TT: Tulenevalt suurtest ja mahukatest lepingutest 2007. ja 2008. aasta alguses. Üks neist oli näiteks Tartu Ülikooli Kliinikum ja Raadiku sotsiaalelamute ehitus hakkas ka sel perioodil peale.

Kuidas muutuvad käive ja kasum tänavu mullusega võrreldes?

PV: 2009. aastal nii käive kui ka kasum vähenevad 23-25%. Planeerime väiksemat langust kui ehitussektoris keskmiselt ka 2010. aastal.

Mis toimub Eesti majanduses järgmisel aastal - algab kasv, jätkub langus või stabiliseerume samal tasemel?

AT: Eestis langus ilmselt jätkub, aga ehituses on põhi juba käes. Tootmise ja teenuste areng ning nende ekspordi tõus saaks olla need mootorid, aga kõik võtab paratamatult aega.

TT: Ilmselt see üldine majandussituatsioon ikkagi korrigeerub. Aga ehitusturul ma arvan, et edasi veel niipea kasvu oodata ei ole. Paljuski oli ka neid eelmiste aastate mahte, milleks oli kas või näiteks Solarise keskus. Sellised tellimused on nüüd lõplikult otsa saamas.

Kuidas firma edukalt majanduslangusest välja juhite? Mida olete viimasel aastal varasemaga võrreldes teisiti teinud?

TT: Ega siin jalgratast ei leiuta. Eks see on klassikaline - proovime kulusid ja tulusid tasakaalus hoida. Valime ka nii-öelda (varasemast põhjalikumalt uuritakse tellijate ning töövõtjate tausta ja hetkeseisu finantsriskide maandamiseks - toim). Kuigi siin väga midagi valida ei ole tegelikult, sest riik on suurim tellija.

Millised on valdkonna ja ka maakonna firmadele suurimad ohud ja võimalused praegu?

PV: Võimalused peituvad euroraha kasutamise jätkuvas kasvus ning tellijate majandusliku kindlustunde võimalikus suurenemises. Maakonnas ei saa kindlasti tähelepanuta jätta Tartu lennujaama üha laienevat tegutsemisgeograafiat, mis peaks ärimaastiku otsuseid ja otsustajaid veidi Lõuna-Eestile lähemale tooma. Ohtudest nii palju, et kui ollakse n-ö kaelast saadik sõnnikus, on halvim, mida teha saab - nina norgu lasta.

AT: Suurem oht meie valdkonnas on probleem, kuidas palju alla omahinna võidetud objekte projektijärgselt, tähtajaks ja kvaliteetselt valmis ehitatakse. Suuresti kujuneb see ka ehituste tellijate probleemiks. Siin tuleb põhjuseid otsida ka kehtivast riigihangete seadusest.

Võimalused tekivad alles siis, kui turg on puhastunud pooltest ehitajatest ja erasektor tellima hakkab. Mis omakorda eeldab, et majandus on tõusnud pikemat aega ja pankadel tekib huvi laenata.

Metoodika

Lähteandmed on kahe viimase majandusaasta müügitulu, kasum/kahjum enne makse ja omakapital kokku aasta lõpus.

TOPi pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Näitajate põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse.

Kogu Tartumaa ettevõtete edetabel www.aripaev.ee/top

Hetkel kuum