Tõnis Oja • 30. november 2009 kell 21:00

Tallinna börs üsna edukas

Kuu aega enne aasta lõppu on Tallinna börsiindeks kerkinud aasta algusest 50%, olles sellega maailma aktsiaturgude seas 27. kohal.

Maailma paremad börsiindeksid kuuluvad sel aastal ja jäävad ilmselt vähemalt selle aasta lõpuni arenevad turud eesotsas Venemaaga.

Venemaa, Peruu ja Argentiina börside indeksid on sel aastal kerkinud üle 100%. Lisaks Venemaale kuuluvad meie naabritest paremate hulka ka Vilniuse börs, mis on aasta algusest kerkinud 60%.

Stockholmi (tõus 42%), Helsingi (25%) ja Riia börsi (4%) jäävad seekord meist märkimisväärselt tahapoole.

Peamiseks katalüsaatoriks nii meie kui ka Vilniuse börsil oli Eesti Telekomi ning leedulaste TEO ülevõtmispakkumine Skandinaavia telekomifirma TeliaSonera poolt.

Augusti lõpus tehtud pakkumine tõstis Tallinna börsi indeksid (nii Tallinna börsi üldindeksi OMX kui ka kümne juhtivaktsia hinnaliikumist peegeldava Äripäeva indeksi) kolmaniku võrra ning tegi kaks Balti börsi lõikuskuu parimateks kogu maailmas.

Tõusu jätkus ka septembriks, aga paistab, et Tallinna börsil on selleks puhuks toss väljas.

Juba oktoobris langes Äripäeva indeks kaheksa protsenti ning novembris jäi indeks praktiliselt muutumatuks.

Tallinna börsi aktsiates on novembri lõpu seisuga enim kerkinud Harju Elektri aktsia, mis on kallinenud 122,2%. Harju Elektri aktsia on ainus väärtpaber, mis on sel aastal kallinenud enam kui kaks korda. Võrreldes selle aasta madalaima tasemega märtsi algusest on väärtpaber kallinenud koguni üle kolme korra.

Tallinna Kaubamaja aktsia on kerkinud 11 kuuga 88 ning Merko Ehituse aktsia 84 protsenti. Merkole järgnevad 70 protsendiga kohtutoimik Järvevana ning ehituskontsern Nordecon (endine Eesti Ehitus)

Selle aasta kehvim on konkurentsitult Baltika aktsia, mis on ainsa väärtpaberina langenud 34 protsenti.

Suvine hurraameeleolu on läbi saanud ning nii mõnigi aktiivne investor on võtmas vaikselt kasumit välja. Ehkki kolmandas kvartalis suutis nii mõnigi börsifirma oma likviidust parandada, pole mingi ime, kui enne viimase kvartali aruande esitamist tuleb veel ebameeldivaid uudiseid.

Hetkel kuum