IMFi reedene hinnang Eesti majanduse olukorrale ja euroga ühinemise väljavaatele oli pigem Eestist väljapoole suunatud sõnum, kommenteeris Anvar Samost täna R2 saates „Olukorrast riigis“.
„Aga ilmselt ka Eestis oli sellel sõnumil palju uudishimulikke kuulajaid,“ lisas Samost. „See oli ju sisuliselt kiiduavaldus Eesti valitsuse ja keskpanga viimase poole aasta poliitikale.“
Samosti sõnul oli omamoodi üllatav, et IMF rääkis Eesti eurole üleminekust seekord täiesti kindlas kõneviisis ja lisaks rääkis, millise kursiga peaks Eesti eurole üle minema.
„IMFi hinnangul saab Eesti eurole üle minna praegust valuutakurssi säilitades,“ rääkis Samost. „Tõsi, seal oli ka väike lisandus, et valuutakurss on pisut üle hinnatud. Samas käsitles IMF mitte ainult devalveerimisvarianti, vaid ka revalveerimisvarianti. Kusjuures sugugi mitte suusoojaks ja sõnakõlksuna, vaid esitas asja pro et contra ehk et revalveerimise puhul oleksid sellised arengud ja devalveerimise puhul hoopis teistsugused, äärmiselt negatiivsed arengud.“
Teine saatejuht Kalle Muuli rõhutas, et tegelikult ei ole IMF eurole ülemineku küsimuses otsustaja. „IMF on siin pigem vaatleja või spordi mõistes kiibitseja,“ iseloomustas Muuli. „Eesti on küll IMFi liige ja arutab nendega oma majanduspoliitikat, aga IMF ei ole kindlasti see, kes langetaks otsuse, millise kursiga Eesti läheb eurole üle või kas üldse läheb.“
Muuli sõnul oleks palju põnevam kuulda, mida ütleb selles asjas näiteks Euroopa Keskpank. „Aga selge on, et Euroopa Keskpank ei saa nii vara veel midagi öelda ja ütleb ta seda ikka kõigepealt asjaomastele isikutele, mitte ajakirjandusele.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!