Üks eelmise aasta edukamaid aktsiaemissioone kogu maailmas oli Poola riikliku energiaettevõte PGE novembrikuine börsiletulek. Toonase seisuga oli tegu Euroopa suurima ja maailmas suuruselt viienda emissiooniga, mis on ühtlasi ka suurepärane näide sellest, kuidas riigiettevõtted saavad kõige läbipaistvamal moel lisainvesteeringuid hankida. Suur aktsiate ülemärkimine näitab, et investorid hindavad Kesk- ja Ida-Euroopa energiasektorit paljulubava ja huvitava tulevikku suunatud investeeringuna.
PGE Polska Grupa Energetyczna AS ehk lühendatult PGE on Poola riiklik energiaettevõte, mis sarnaneb oma tegevuse poolest paljuski klassikalisele riiklikule energiatootjale. Ettevõte on väga kasumlik ning veel novembri alguses kuulus 100% riigile. See on vertikaalselt integreeritud energiaettevõte, mis tegeleb kaevandamise ja energia tootmisega, aga lisaks ka taastuvenergeetika, hulgimüügi, distributsiooni ja jaemüügiga. Ettevõttele kuulub 42% Poola elektriturust, neil on 5 miljonit klienti ja umbkaudu 46 500 töötajat.
Suurenenud tootlikkuse ja kasvava turu toel on PGE suutnud näidata silmapaistvaid tulemusi. Ettevõtte 2008 aasta kogukäive oli ligi 6 miljardit eurot ning kulumieelne kasum 1,6 miljardit eurot.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Raha on Kesk- ja Ida-Euroopa energiast huvitatud. Otsus kasutada energiaettevõttele lisaraha hankimisel väärtpaberibörsi tuli Poola valitsuselt. Huvi aktsiate vastu ületas kõik ootused - tänasel ebastabiilsel turul oli nõudlus pakkumise mahust 7,5 korda suurem. Äärmiselt kõrge nõudlus näitab investorite suurt huvi energeetikasektori vastu ja annab kinnitust, et investorid on taas huvitatud raha paigutamisest tugevatesse Kesk-ja Ida-Euroopa ettevõtetesse.
Müüdi pea 260 miljonit uut aktsiat ja emissiooni abil teeniti 1,41 miljardit eurot. Selle sammuga loobus Poola valitsus vaid 15% osalusest PGE-s, seega on kontroll ettevõtte käekäigu üle endiselt kindlalt Poola riigi käes.
Emissiooni põhieesmärk oli lisaressursside leidmine ettevõtte tootmisvõimsuse kasvatamiseks, et tulla toime üha karmistuvate Euroopa Liidu CO2-alaste nõuetega. Teiseks taheti osta välja vähemusosalused tütarettevõtetes. Emissiooni abil saadud vahendeid kasutatakse peamiselt keskkonnaohtlike Poola põlevkivielektrijaamade moderniseerimiseks ja võimalik, et ka uue tuumaelektrijaama rajamiseks. Uuenduste kavandamisel lähtub ettevõte vajadusest saada keskkonnasäästlikumaks.
Tegelikult on see alles PGE börsielu algus: Poola valitsus kaalub täiendavat PGE osaluse müüki tulevikus. On hinnanguid, mille kohaselt jõuab järgmine 10% Poola energiahiiu riiklikust aktsiakapitalist turule juba tänavu.
PGE ei ole ainuke Poola riigiettevõte, kes on kasutanud võimalust väärtpaberibörsilt kapitali kaasata - viimase kahe aasta jooksul on Poola valitsus müünud Varssavi börsil enam kui 3,3 miljardi euro eest erinevate ettevõtete osakuid. Kõigi eelduste kohaselt jätkab Poola valitsus börsilt riigiettevõtete tarbeks raha kaasamist. Riikliku kindlustusettevõtte PZU ja Tauroni energiagrupi aktsiaemissioonid toimuvad ilmselt juba selle aasta esimeses pooles.
Praegused olud on kaasa toonud kärped enamike Euroopa riikide eelarvetes ja seega kannatavad rahapuuduse käes sageli ka riigifirmad. PGE edulugu on sestap teenäitajaks teiste Kesk- ja Ida-Euroopa valitsuste jaoks, kes võiksid kaaluda väärtpaberibörsilt riigiettevõtetele investeeringuteks vajaliku kapitali hankimist.