Oktoobrini Eestis Case IH traktoreid esindanud firma sai majanduskriisi maitse suhu läinud aasta keskel, kui pank esimest korda laovaru madala käibenumbri peale häält tõstis.
Ettevõtte laovaru põhikreeditor Swedbank eeldas, et Uhtna mehed müüvad laos olevat tehnikat kiiremini. Tookord jõuti kokkuleppele ja pandi eeldatav müügitempo paberile. Siiski ei saadud müüki panga tahtmist mööda sujuma, kuni oktoobris otsustasid 17aastase firma omanikud ettevõtte sundlõpetada.
Samas on just Case IH traktorite müük olnud viimasel kolmel aastal üks stabiilsemaid. Tõsi, ligi poolesajast mullu kaubaks läinud Case IHst õnnestus Uhtna Talutehnikal müüa 30, ülejäänu realiseeris Swedbank ja väidetavalt 40 protsenti salongihinnast odavamalt.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uhtna Talutehnika üks osanikest Urmas Põdra on säärastest jõuvõtetest nördinud, kuid püüab meelepaha varjata. Ta ei tea, millega lugu lõpeb, sest võlgade laekumisest ja pangast sõltub, kas ettevõte lihtsalt hääbub või tuleb alustada pankrotiprotsessi.
"Veel 2008. aasta lõpus andsid pangad suhteliselt lihtsalt laenu, kuigi kriis oli juba õhus. Paar kuud läks mööda ja nende laenupoliitika muutus kardinaalselt," rääkis Põdra. "Usun, et aasta-pooleteise pärast muutub laenusaamine taas lihtsaks," lisas ta.
Swedbank saatis lühikese kommentaari ja teatas pressiesindaja Mart Siilivase vahendusel, et ei saa pangasaladuse tõttu täpsemalt asjast rääkida.
Ka teiste masinamüüjate seis pole roosiline. Nii on soomlaste Konekesko OY-le kuuluv, tunamullu 35miljonilise kahjumiga AS Konekesko Eesti jõudsalt laojääki vähendanud ja müünud osa kauplusi. Varem oli just Konekesko eelkäijal Kesko Agrol üks suuremaid põllumasinate platsivarusid.
New Hollandi traktoreid ja kombaine müüva ASi Tatoli juhataja Jaak Nõmmsalu ütles, et masinaid müüv firma vajab krediiti laofinantseeringuks, sest teinekord tuleb liisida palju masinaid korraga.
Kriisi alguses oli ettevõtte laovaru liiga suur ning SEB ja Swedbank soovisid finantseerimise lõpetada. Erinevalt Uhtna Talutehnikast jõudis Tatoli pankadega kokkuleppele. "Paindliku kokkuleppe alusel lõpetasime laofinantseeringu," selgitas Nõmmsalu.
Ta kinnitas, et kohati väänavad pangad põllumeestel käsi päris valusalt. Pangad võiksid farmereid enam usaldada, neile tuge pakkuda, raskuste korral põhjuseid analüüsida ning sel moel terad sõkaldest eraldada, rääkis Tatoli juht.
Masinate ärakorjamine halvendab tema arvates nii põllumajanduse üldist olukorda kui ka pankade enda seisu. "Mõningate pankrotistumine on aga kõigile kasuks ja eks äpud saavad ise vaevast lahti," lisas Nõmmsalu.
Püüdsime koostöös kliendiga leida mõlemat osapoolt rahuldavat lahendust, kuid kahjuks ei leitud juhtkonna ja omanikega võimalust ettevõtte restruktureerimiseks viisil, mis tagaks selle jätkusuutlikkuse.