Usun, et Euroopas on majanduskriisi põhi läbitud ning nii mõnedki märgid näitavad stabiliseerumist, märkis ABB Balti riikide juht Bo Henriksson ettevõtte teates majandustulemuste kohta.
„Seega peaks eksport hakkama tasapisi tõusma. Balti riikides peaks stabiliseerumine algama 2010. aasta teisel poolel. Eesti on taastumiseks parimal positsioonil, kuigi sisenõudlus jääb ilmselt endiselt madalaks. 2011. aastal ootame juba väikest kasvu kõigis Balti riikides,“ prognoosis Henriksson.
ABB AS-i 2009. aasta auditeerimata müügitulu oli 1,9 miljardit krooni, mis on veerandi võrra väiksem kui rekordilisel 2008. aastal. Eelmine aasta oli ABB AS-i ajaloos esimene, kui ärimahud vähenesid. Olukorda arvestades võib tulemustega siiski rahule jääda, märkis ABB Balti riikide juht Bo Henriksson.
Müügitulu vähenes 2009. aastal võrreldes aasta varasemaga pea kõikides ettevõtte tegevusvaldkondades. „Majanduslik olukord oli globaalse majanduslanguse tõttu keeruline kogu aasta lõikes,“ kinnitas Henriksson. „Nii Eesti kui Balti riikide turunõudlus tervikuna püsis madalal tasemel. Maailmaturul oli olukord veidi parem, kuid sellest hoolimata mõjutas langus meid oluliselt, kuna eksport moodustas meie käibest 74 protsenti.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Saadud tellimuste maht kahanes eelmisel aastal kolmandiku võrra, ulatudes 1,7 miljardi kroonini. „Eriti andis tunda ehitussektori kokkuvarisemine. Võrreldes 2008. aastaga investeeriti tunduvalt vähem ka energiasektorisse,“ nentis Henriksson.
ABB AS eksportis eelmisel aastal 1,4 miljardi krooni eest. Dramaatiline langus toimus tuuleenergia ärivaldkonnas, kuhu ABB toodab nii generaatoreid kui ajameid. „Selle tagajärjel pidime tootmismahte vähendama umbes viiendiku võrra,“ ütles Henriksson.
Vaatamata majanduslangusele suutis ABB AS tihedas konkurentsis säilitada oma turuosad ja mõnes segmendis neid isegi suurendada. „Otsisime ja leidsime uusi kliente ning võtsime tootmisse uusi tooteid ja tootesarju,“ rõhutas Henriksson. „Positiivse poole peale tuleb kindlasti kanda ka tootlikkuse tõus.“
ABB AS jätkas ka eelmisel tegevusaastal laienemist, investeeringuid tehti 110 miljoni krooni ulatuses. „Lõpetasime elektrimasinate tehase laienduse, olulisi investeeringuid tegime ka tehaste tootmisseadmete soetamisse,“ selgitas Henriksson.