Anne Oja • 19. juuni 2010 kell 6:00

Palgatasakaal jääb tahtmise taha

Standardi juhi Enn Veskimägi sõnul jääb avaliku ja erasektori palgaerinevuste vähendamine poliitikute tahtmatuse taha. 

"Ma arvan, et palkade tasakaalustamine selle taha jääbki, et jõudu ja tahtmist ei ole," sõnas Veskimägi. "Ettevõtjad on selle vajadusest korduvalt rääkinud ja ka maksukoormust kraesse saanud. Tulime valitsusele vastu, et eurokriteeriume täita. Avaliku sektori palgakärbe oli aga oluliselt väiksem kui ettevõtjad soovisid."

Veskimägi kinnitas, et reedel avaldatud statistikaameti numbrid avaliku ja erasektoti palka´dest näitavadki just seda. "Erasektor alustas esimesena palkade vähendamist ja koondas, ent kui avalikus sektoris kedagi ka koondati, pole me sellest suurt midagi kuulnud. Ministeeriumite palku kärbiti, kuid üsna vähe. Mitmed omavalitsused tõstsid aga palka veel möödunud aastalgi," selgitas ta.

Vastuseks Äripäeva küsimusele, kas ettevõtjad võiksid kasutada mingeid valuvõtteid, et riigisektor palku vähendaks, sõnas Veskimägi: "Arenenud riigis käitutakse viisakalt, peetakse läbirääkimisi ja tehakse avaldusi, kuid nagu näha, pole need mõjunud."

Veskimägi lisas: "Täna me tahaks, et riiki muudetaks efektiivsemaks. Riigistruktuurid on näiteks Soomega võrreldes liiga suured, vahe on umbes kolm korda. Kuskilt on meelde jäänud, et Soomes on umbes 80 riigiasutust, Eestis aga 280."

Mida tuleks esimesena ära teha, on Veskimägi sõnul haldusreform.

Hetkel kuum