12. juuli 2010 kell 14:52

IMF kinnitamas laenu Lätile

Läti peaministri Valdis Dombrovskise sõnul võib Rahvusvaheline Valuutafond järgmine nädal kinnitada Lätile mõeldud laenu osamakse.

"Kui ma ei eksi, siis IMF võtab selle küsimuse päevakorda 21. juulil," ütles peaminister Läti Raadiole, vahendab Bloomberg. Dombrovskise sõnul saab Läti heakskiitva otsuse korral rahvusvahelise laenuna enda käsutusse ligi miljard eurot.

IMF ja Euroopa Komisjon on ühiselt pakkumas Lätile 7,5 miljardit eurot laenu. Laenu tingimustele vastamiseks pidi Läti kärpima avaliku sektori kulutusi ja töötajate palku ning tõstma makse, et eelarve defitsiiti hoida kontrolli all. Laenuga, mis moodustab ligikaudu kümnendiku kogu riigi sisemajanduse koguproduktist, loodetakse majandus sedavõrd palju jalule aidata, et viia eelarve defitsiit alla 3 protsendi 2012 aastal ning üritada liituda eurotsooniga aastal 2014.

Dombrovskise sõnul on Läti nõustunud laenuandjatega, et raha laenatakse vaid Euroopa Liidult, IMF-ilt ning Maailmapangalt ning et ei riik kasutata teiste riikide poolt pakutavat abi. Varem on Lätile abi pakkunud Poola, Tšehhi, Eesti ning Põhjamaad.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum