Sirje Rank • 11. august 2010 kell 7:58

Hiina majandus võtab hoogu maha

Hiina majandus võtab hoogu maha – juulis vähenes nii tööstustoodangu kasvutempo, investeeringud põhivarasse kui jaekaubanduse käibe kasv, samuti uute pangalaenude väljastamine ja rahapakkumise kasv, kirjutas Financial Times.

Lisaks teatas Hiina äsja impordi kasvutempo järsust vähenemisest – juuni 34,1%-lt juulis (aasta baasil) 22,7%-le, mis on samuti märk siseturu nõudluse vähenemisest.

Enamike analüütikute sõnul ei ole tegemist uue languse, vaid pigem üle kuumeneda ähvardanud majanduse kontrollitud aeglustumisega. Ent on ka neid, kelle jaoks pidurdamine on ootamatult järsk ning kes leiavad, et Hiina valitsus peaks osa majanduse jahutamiseks rakendatud meetmetest peatama.

Hiina tööstustoodangu kasv aeglustus juulis aasta baasil juuni 13,7 protsendilt 13,4 protsendile, investeeringud põhivarasse kasvasid juuni 25,5% järel juulis 24,9% ning jaekaubanduse käive juuni 18,3 järel juulis 17,9%.

Mis ei kahanenud, oli inflatsioon, mis kerkis juulis juuni 2,9%ga võrreldes juulis 3,3%-le, ületades valitsuse ülempiiriks seatud 3% taseme. Tarbijahindade tõus riskib piirata valitsuse manööverdamisruumi, kui omakorda majanduskasvu aeglustumine ühel hetkel pidurdamist peaks vajama.

Morgan Stanley hinnangul ületab Hiina majanduskasvu tempo aeglustumisest hoolimata 9% piiri ka selle aasta kolmandas ja neljandas kvartalis. Kolm varasemat kvartalit on SKP kasvutempo ületanud 10%.

Hetkel kuum