Sirje Rank • 28. august 2010 kell 7:10

Trichet: võlad takistavad majandusel toibuda

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet hoiatab, et maailma riike ähvardab aeglase kasvuga „kaotatud kümnend“, kui finantskriisis suureks paisunud avaliku sektori võlga  kiiresti kärpima ei hakata.

„Õppetund varasematest aegadest on see, et majanduses tekkinud tasakaalutusega ei tule tegeleda mitte alles siis, kui majandus on toibunud, vaid et see on oluline eeltingimus kestva kasvu kindlustamiseks,“ ütles Trichet, kes viibib koos maailma teiste keskpankuritega iga-aastasel sümpoosionil Wyomingis Jackson Hole’is. „Järgmise kümne aasta peamine ülesanne makromajanduses on ära hoida, et sellest kujuneks uus kaotatud kümnend,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Trichet sõnul on just võlg, mis koormab tarbijaid, ettevõtteid ja valitsusi, tegur, mis majanduse toibumist tagasi hoiab. Stabiilsuse ja majanduskasvu jaoks on oluline võlakoormat vähendada.

Selle aasta lõpuks on euroala riikide avaliku sektori võlg 2007. aastaga võrreldes kasvanud 20 protsendipunkti võrra, USAs ja Jaapanis isegi kuni 45 protsendipunkti võrra. Euroopa riikide võlakoorma euronormi viimiseks peab see alanema 30 protsendipunkti võrra.

Nimesid nimetamata ütles Trichet, et mõned hääled nõuavad lühiajaliselt majanduse stimuleerimise jätkamist ning soovitavad võlakoorma pärast praegu mitte muretseda.

„Selline seisukoht on majandusele väga ohtlik,“ ütles Trichet, tõmmates paralleele Jaapaniga üheksakümnendatel aastatel, kus pangad andsid majanduse nõrka seisu oma osa, jätkates ebaefektiivsete firmade võlgade pikendamist.

Trichet on jätkuvalt skeptiline väidete suhtes, et võlakoorma vähendamine riskib majanduse toibumise uuesti seisata. Praegu tegutsemine tähendab lihtsalt tuleviku maksukoorma asendamist tänasega. Võla vähendamine kulutuste piiramisega kasvataks aga ettevõtjate usaldust, tuues kaasa intressimäärade alanemise ning hajutaks kartusi ees ootavatest maksutõusudest, ütles Trichet.

Keskpankurite roll on kõige selle juures tagada hindade stabiilsus, kordas Trichet.

Hetkel kuum