12. oktoober 2010 kell 12:21

Soome politsei uurib Vanhaneni tegevust

Soome politsei asub uurima ekspeaminister Matti Vanhaneni kampaania rahastamisskeeme, teatas parlamendi põhiseadusliku komitee esimees Kimmo Sasi.

Politseid huvitab, kas Vanhanen rikkus seadust, kui ta jagas valitsuse raha organisatsioonile, mis toetas tema presidendikandidatuuri, vahendab Sasit Bloomberg. Politsei peab ka kindlaks tegema, kas Vanhanen tegutses tahtlikult või oli tegevust hooletusega.

Vanhanen sai 20 000 eurot Nuorisosaeaetioe fondist 2006. aasta presidendikampaania rahastamiseks, osales aga ka aastatel 2006–09 valitsuse istungitel, kus otsustati sama fondi rahalist toetust.

Ministrite tegevuse õiguspädevust jälgiv Soome õiguskantsler Jaakko Jonkka palus parlamendil juhtumi uuesti läbi vaadata ja otsustada, kas alustada kriminaalmenetlust.

Vanhanen astus peaministriametist tagasi tänavu juunis pärast seda, kui oli olnud riigi suurima rahastamisskandaali keskmes ligi kaks aastat.

Kui kriminaaluurimine on läbi, otsustab parlament, kas süüdimõistmine on põhjendatud. Edasi läheb juhtum kuulamisele viieliikmelisse parlamendikohtusse. Vanhaneni juhtum oleks viies, mida see kohus on käsitlenud ning esimene pärast 17aastast vaheaega. Viimati mõistis see kohus 1993. aastal kaubandus- ja tööstusministrile Kauko Juhantalole aasta aega tingimisi altkäemaksu võtmise eest.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum