EB Exchange Funds, Felix Investments ja GreenCrest Capital on tulnud välja nn Facebooki fondidega, kirjutas finantsuudisteagentuur Bloomberg.
"Fond pakub akrediteeritud investoritele (fondid, pangad, kindlustusseltsid, rikkad eraisikud - toim) võimalust investeerida börsil mittenoteeritud firmadesse," ütles EB Exchange Fundsi looja Larry Albukerk. "Ma ei tea, kas Facebooki investeering on ilmtingimata hea või mitte, aga ma tean, et inimesed soovivad investeerida, ja me pakume selleks võimalust," lisas Albukerk.
Investeerimisspetsialist jätab endale tõenäoliselt teadlikult taganemistee ning ei hakka niigi üles kiidetud Facebooki veelgi enam "üles rääkima". Selleks pole ka mingit vajadust, kuna ettevõte on tema kommentaaridetagi ülikuum.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Facebooki aktsia on nn erakapitalifirmade börsil SharesPost alates märtsist oma hinna kolmekordistanud. Suhtlusvõrgustiku turuväärtus on tõusnud 40,7 miljardi dollarini, mis viib ta juba samale pulgale online-oksjoniportaaliga eBay.
EB Exchange Funds investeerib praeguste plaanide kohaselt Facebooki 15 miljonit dollarit, kusjuures investoritele on minimaalse investeeringu piiriks seatud 100 000 dollarit.
Teine fond GreenCrest kavatseb aktsiajanus investorite jaoks luua vähemalt 100 miljoni dollari suuruse mahuga nn Facebook fondi.
"On päris palju nii suuri kui ka väikeseid institutsionaalseid investoreid, kes on rongist maha jäänud või kes jätsid kasutama võimaluse investeerida Facebooki, kui ta investoritelt kapitali kaasas," ütles fondi looja Boaz Rahav.
Reguleerimata börsidel kauplemisnõuandeid jagava Nyppex LLC tegevliige Laurence Allen on Facebooki raha paigutavate investorite pärast aga mures.
"Kuna erakapitalifirmade finantsseis on läbipaistmatu, ostavad investorid aktsiaid kiidulaulu, mitte ettevõtete tegelike tulemuste baasil," märkis Allen. "Ettevõtted nagu Facebook võivad näidata hämmastavat kasvu ja võivad ühel päeval oma väärtpaberid ka edukalt maha müüa, aga selliste fondide kaudu investeerivad investorid võivad olla osakute eest niivõrd palju üle maksnud, et nende tootlus kujuneb väga väikseks või hoopis negatiivseks," hoiatas Allen rahamaiaid spekulante.
Fakt on aga see, et poole miljardi kasutajaga Facebooki potentsiaal võib siiski olla tohutu. Kui eelmisel aastal oli firma käive 700 miljonit dollarit, siis sel aastal ootavad analüütikud 1-2 miljardi dollarilist käibenumbrit.
Võrdluseks - otsingumootori Google aastakäive oli 2004. aastal börsile tulles samuti kõigest miljard dollarit, kuid ületab sel aastal tõenäoliselt 25 miljardi dollari piiri.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kellel on Facebooki suhtes õigus - kas praegu aktsiate eest hullu hinda maksvatel spekulantidel võib skeptikutel? Seda näeb kõige varem paari aasta pärast, kuna Facebooki juhatuse liige Peter Thiel on öelnud, et enne 2012. aastat suhtlusportaal börsile ei jõua.
Kui riskikapitalifirma Accel Partners viie aasta eest oma 440 miljoni dollarilise mahuga Accel 9 nimelisse fondi Facebooki aktsiad ostis, muutus firma Räniorus teiste naerualuseks.
Seda otseselt mitte investeeringu, vaid aktsia hinna tõttu, mida Accel oli nõus suhteliselt tundmatu firma eest maksma. 12,7 miljoni dollari eest sai firma toona Facebookis "vaid" 11protsendise osaluse.
Sel kuul müüs Accel Partners umbes kuuendiku oma Facebooki osalusest ja teenis sellega 516 miljonit dollarit. Müümata jäänud aktsiate väärtus on umbkaudu 2,5 miljardit dollarit. Seega õnnestus riskifondil oma investeering juba praegusega ligi 300kordistada.